GreenBuddies

Kongresové centrum Praha pokrývá střešní fotovoltaika o výkonu 1 MW instalovaná  Greenbuddies

Kongresové centrum Praha pokrývá střešní fotovoltaika o výkonu 1 MW instalovaná Greenbuddies

Střešní projekty
Udržitelnost

09.02.2023

Střecha Kongresového centra v Praze se v současné době zaplňuje solárními panely, které osazují Greenbuddies. Jedná se o jednu z největších střešních instalací solární elektrárny v České republice. Greenbuddies tímto projektem zahajují stavební fáze projektů na českém trhu, kam přináší své bohaté zkušenosti z budování solárních elektráren a nabíjecí infrastruktury pro elektromobily ve 14 zemích Evropské unie.

Plocha střechy pojme přes dva tisíce solárních panelů, které budou mít výkon téměř 1 MW. Instalační technici se pohybují ve výšce 40 m a pokládají téměř dvacet tisíc metrů kabelů. Použity jsou střídače SolarEdge, které minimalizují napětí během poruchy a jsou tím vhodné pro případný hasičský zásah. Moderní technologie střešní konstrukce umožňuje upevnění pouhým zatížením, bez nutnosti vrtání do střechy. Poslouží k tomu betonové dlaždice o celkové hmotnosti větší než 62 tun.

Marcel Hrubý, Chief Technical Buddy, working on the project

„Zaštítili jsme všechny etapy projektu, od přípravy projektové dokumentace přes zajištění veškerých povolení a nákupu komponent až po výstavbu a zprovoznění dodávané technologie,“ říká Aleš Spáčil, Chief Sales Buddy.

Přípravu stavby v rámci povolovacího procesu investor i zhotovitel konzultoval s památkáři i správou metra. Otázky související se vzhledem a viditelností solární instalace na střeše bylo nutné řešit pomocí vizualizací i videosimulací, v rámci schvalování bylo potřeba také vybudovat malý vzorek elektrárny přímo na střeše. Díky konstruktivnímu a praktickému přístupu památkářů se povolovací proces podařilo úspěšně dokončit. Vzhledem k tomu, že Kongresové centrum se částečně nachází v ochranném pásmu metra, celý projekt prošel schválením rovněž Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Zadavatelem projektu je ČEZ ESCO, se kterými Greenbuddies navázali spolupráci v České republice, kromě Kongresového centra je ve výstavbě hned několik projektů. Další střešní elektrárna ve výstavbě je na objektu tiskárny Unipress v Turnově, v předprojekční fázi jsou další projekty, mimo jiné i na střechách diskontního řetězce PENNY, společnosti Ravak i zhodnocení nevyužitého pozemku v industriální zóně kolínské automobilky v lokalitě Ovčáry.

Rooftop project
Blog

Blog

V našem Greenbuddies newsletteru vám každý měsíc přinášíme tipy a zajímavosti nejen o fotovoltaice a nabíjecí infrastruktuře obecně. Dozvíte se novinky o našich projektech, spolupracích, ale i interním životě Greenbuddies. A mnohem víc!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

This site is protected by reCAPTCHA and the GooglePrivacy Policy and Terms of Service apply.
GreenBuddies
Shining since
4 500 000 000 B.C.
Phone
+420 736 644 444
Email
Office address
Greenbuddies, s.r.o.
Mendíků 1396/9
140 00 Prague 4
Czech Republic
Greenbuddies Group