GreenBuddies

Q&A s Greenbuddies

Q&A s Greenbuddies

Greenbuddies tým
Otázky a odpovědi

02.04.2024

V tomto článku vám opět představíme další naše Buddies. Jak své působení v Greenbuddies hodnotí Project & Delivery Buddy Jakub Vrtiška, Engineering Buddy Ľubomír Orosi, či HR Buddy Tereza Malá?

Jakub Vrtiška

 

 • Řekni mi, jak ses poprvé zapojil do Greenbuddies.

Do Greenbuddies jsem se zapojil poté, co jsem narazil na pracovní nabídku, která ve mně vzbudila zájem o obnovitelné zdroje energie. Mým prvním projektem bylo řízení významné pozemní fotovoltaické elektrárny o výkonu 130 MW, což vyžadovalo proplouvání složitou nizozemskou byrokracií a hledání kreativních řešení problémů. Tato zkušenost mě utvrdila v tom, že se chci i nadále věnovat obnovitelným zdrojům energie.

 • Co by o mohlo o tobě někoho překvapit?

Rád se věnuji běžeckému lyžování a účastním se amatérských závodů. Nedávno jsem již podruhé zdolal Vasův běh, což je náročný závod na 90 km. Moje motto zní: “Vždycky dojedu do cíle.” 🎿🏁

 • Jaké trendy vidíte jako člen týmu PV?

V oblasti solární energie jsem zaznamenal několik zajímavých trendů:

 1. Průhledné solární panely fungují jako okna, ale zároveň vyrábějí elektřinu, takže nabízejí jak sluneční světlo, tak energii pro váš kávovar.
 2. Solární stezky nabízejí myšlenku chodníků, které slouží jako solární panely a spojují fitness s obnovitelnou energií.
 3. Stále populárnější jsou baterie pro ukládání energie ze solárních panelů pro použití v době, kdy slunce nesvítí, a fungují jako energetická banka pro solární energii.

Tyto trendy, ať už praktické nebo zábavné, zdůrazňují světlou budoucnost solární energie.

Tereza Malá

 

 • Co považuješ na své práci za největší výzvu?

Do Greenbuddies jsem nastupovala po rodičovské dovolené a z počátku jsem měla obavy, jestli zvládnu skloubit práci a syna tak, abych byla schopná říct, že obojímu dokážu bez výčitek věnovat zaslouženou pozornost – to byla taková osobní výzva. Zároveň jsem nastupovala do firmy působící v oboru, který pro mě tehdy byl jedna velká neznámá, takže mě v prvních měsících čekala velká pracovní výzva se v solárním průmyslu a vůbec odvětví energetiky zorientovat.

 • Jaký byl tvůj první dojem z Greenbuddies?

Z prvních dnů jsem si domů nosila údiv, v jakém tempu kolegové dokážou každodenně pracovat. Přivítal mě velice vstřícný a přátelský kolektiv včetně pánů majitelů, kteří mi jasně dávali najevo, že jsme si všichni rovni a táhneme za jeden provaz. Za tu dobu, co tu pracuju, jsme se, co se týká počtu kolegů, téměř zdvojnásobili, každopádně tento duch tady stále přetrvává.

 • Co děláš, když nepracuješ?

Mimo práci je možné mě někde potkat se synem, na dobré kávě, pořádným jídle, v galerii, nebo na výletě v mém milovaném Brně. Moc ráda mám ale i chvilky úplně bez lidí, na procházce v lese, doma s knížkou v ruce, nebo u psacího stolu při, sama uznávám, že trochu důchodcovským koníčku, postcrossingu.

Ľubomír Orosi

 

 • Co považuješ na své práci za největší výzvu?

Celý trend fotovoltaiky se poměrně dynamicky mění, což znamená, že je nutné sledovat všechny trendy a v neposlední řadě i legislativní předpisy (zákony, vyhlášky, normy), protože pracuji v Greenbuddies jako projektant fotovoltaiky.

 • - Jaký je tvůj osobní názor na to, co by se mělo udělat s obnovitelnými zdroji energie / solárním průmyslem?

Osobně si myslím, že by bylo vhodné rozvíjet instalaci fotovoltaických elektráren na místech, která jsou v současné době nevyužívaná. Podle mého názoru by mělo smysl využívat bývalé skládky, které v současné době neslouží ke sběru odpadu, ale naopak dosloužili pro tento typ využití.

 • Co bys řekl někomu, kdo o výstavbě fotovoltaické elektrárny teprve uvažuje?

Pojďme do toho a vypracujeme projekt, zajistíme příslušná povolení a v neposlední řadě ho postavíme.

 • Co se podle tebe změní ve světě fotovoltaiky v příštích pěti letech?

Myslím si, že solární panely budou ve větši míre integrovány do oken, respektive do okenních skel. Trend začíná být v ohebných panelech, tak by se mohlo najít jejich využití také například na fasádě, tedy začlenit je do architektonického návrhu.

Blog

Blog

V našem Greenbuddies newsletteru vám každý měsíc přinášíme tipy a zajímavosti nejen o fotovoltaice a nabíjecí infrastruktuře obecně. Dozvíte se novinky o našich projektech, spolupracích, ale i interním životě Greenbuddies. A mnohem víc!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

This site is protected by reCAPTCHA and the GooglePrivacy Policy and Terms of Service apply.
GreenBuddies
Shining since
4 500 000 000 B.C.
Phone
+420 736 644 444
Email
Office address
Greenbuddies, s.r.o.
Mendíků 1396/9
140 00 Prague 4
Czech Republic
Greenbuddies Group