GreenBuddies

Lososa i bizona pro tři světadíly pomáhá zpracovat solární elektřina

Lososa i bizona pro tři světadíly pomáhá zpracovat solární elektřina

Střešní projekty
Partnerství

31.05.2023

Solární elektrárna na střechách Bidfoodu, dodavatele čerstvých a mražených potravin, pokryje ve výrobně v Kralupech nad Labem téměř 8 % roční spotřeby elektřiny. Stavba fotovoltaiky od Greenbuddies bude pokračovat i v lokalitách Chlumec nad Cidlinou a Velké Meziříčí. Po dokončení bude vyrábět elektřinu v objemu přes 600 MWh za rok.

Energie na zpracování zvěřiny a masa ryb ve výrobně společnosti Bidfood v Kralupech nad Vltavou pomáhá zlevnit solární elektrárna od Greenbuddies. Energetickou náročnost provozu, který musí zabezpečit výrobu chladu pro skladování čerstvých ryb, zvěřiny a masa, mražení potravin, výroba ledu pro zachlazení čerstvých ryb a také filtraci akvárií, se snaží výrobce snížit právě instalací solární elektrárny.

„Greenbuddies pro společnost Bidfood zajišťují kompletní řešení pro výstavbu fotovoltaického systému. To zahrnuje od projektové dokumentace pro stavební povolení, realizaci stavby a další související činnosti, jakými jsou požárně bezpečnostní řešení, přes zajištění statiky až po vyřízení komunikace s úřady,“ říká Aleš Spáčil ze společnosti Greenbuddies. „Pak následuje stavební fáze, která zahrnuje zhotovení podkonstrukce, pokládku panelů a konečné připojení do sítě,“ pokračuje Aleš Spáčil.

„Pro výrobnu v Kralupech je odhadovaná roční produkce solární elektrárny přibližně 250 MWh. Tento výkon pokryje téměř 8 % naší roční spotřeby na tomto odběrném místě,“ uvedl Martin Rákosník, provozní technik společnosti Bidfood. „Případné přetoky do sítě, které mohou v létě nastat o víkendech, kdy neprobíhá výroba, budou řešeny snižováním teploty v mrazácích o 1 až 2 stupně Celsia – tím se energie efektivně uloží do chladu,“ vysvětluje Martin Rákosník.

rooftop picture taken by drone

Bidfoodu v Kralupech už výstavba začala. Od 6. března se instaluje celkem 624 fotovoltaických modulů o výkonu 410 W, což odpovídá instalovanému výkonu 255,84 kWp. Tyto panely jsou poskládány ve dvou úrovních na střechách o zastavěné ploše 1660 m2. Pro optimální využití solárního potenciálu je použit montážní systém Schweizer východ/západ. Pro zajištění efektivního provozu fotovoltaického systému jsou instalovány dva střídače SolarEdge SE100K.

Pro lokalitu Velké Meziříčí se očekává roční výroba 200 MWh (6 % celkové roční spotřeby areálu) a pro Chlumec 160 MWh (5,7 % spotřeby). Všechny tyto tři instalace umožní společnosti Bidfood díky instalované solární elektrárně od Greenbuddies snížit svoji závislost na elektřině z fosilních paliv, přejít k udržitelnějšímu energetickému zdroji a tím přispět k ochraně životního prostředí. Při plánované celkové investici o výši 16 mil. Kč je návratnost odhadována na 6 let i bez využití dotačního programu.

rooftop picture taken by drone
Blog

Blog

V našem Greenbuddies newsletteru vám každý měsíc přinášíme tipy a zajímavosti nejen o fotovoltaice a nabíjecí infrastruktuře obecně. Dozvíte se novinky o našich projektech, spolupracích, ale i interním životě Greenbuddies. A mnohem víc!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

This site is protected by reCAPTCHA and the GooglePrivacy Policy and Terms of Service apply.
GreenBuddies
Shining since
4 500 000 000 B.C.
Phone
+420 736 644 444
Email
Office address
Greenbuddies, s.r.o.
Mendíků 1396/9
140 00 Prague 4
Czech Republic
Greenbuddies Group