GreenBuddies

Celosvětový prodej elektromobilů v roce 2021 meziročně vzrostl o 109%

Celosvětový prodej elektromobilů v roce 2021 meziročně vzrostl o 109%

Baterie
Elektromobilita
Komponenty

08.02.2023

Navzdory nepříznivým podmínkám na trhu, renomované konzultační firmy ve svém výzkumu globálního trhu s elektromobily odhadují, že v roce 2021 se na celém světě prodalo 6,5 milionu elektromobilů, což je o 109 % více než v roce 2020. Tento počet EV zahrnuje plně elektrické a plug-in hybridní osobní automobily. Celkový globální trh s automobily vzrostl v roce 2021 jen o 4 %, protože se nadále potýkal s omezeními v souvislosti s COVID-19 a nedostatkem čipů. Prodej elektromobilů představoval v roce 2021 9 % všech prodejů osobních automobilů.

Poptávka po elektromobilech byla v roce 2021 nadále silná, ale můžeme tvrdit, že nebýt známého nedostatku součástek, který stále postihuje všechny výrobce automobilů na celém světě, prodalo by se jich mnohem více.

Následující body poskytují přehled o celosvětových prodejních číslech:

  • Celosvětově bylo 85 % prodaných elektromobilů dodáno zákazníkům v pevninské Číně a Evropě.
  • V roce 2021 se v pevninské Číně prodalo 3,2 milionu elektromobilů, což představuje 15 % všech nově prodaných automobilů.
  • V Evropě se prodalo 2,3 milionu elektromobilů, což představuje 19 % nových automobilů.
  • Pro srovnání, ačkoli poptávka roste, v USA v roce 2021 tvořily elektromobily pouze 4 % prodaných nových automobilů, tedy přibližně 535 000 kusů.

Zatímco pořizovací ceny většiny modelů elektromobilů jsou v současnosti stále vyšší než u srovnatelných vozů se spalovacím motorem, očekává se, že okolo roku 2025 se elektromobily dostanou na srovnatelnou pořizovací cenu s konvenčními modely. Pro spotřebitele jsou však důležitější celkové náklady po celkovou dobu životnosti automobilu (TCO), které jsou u některých elektromobilů již nyní nižší. Vycházíme přitom z úvahy, kolik stojí palivo, údržba a pojištění vozu.

Klíčem k tomu, aby se elektromobily staly dostupnějšími, je rozumné motivačně navržené zdanění. Například daňové systémy bonus-malus v zemích, jako je Francie, Itálie a Švédsko, které kompenzují finanční podporu pro automobily s nulovými emisemi naopak vyššími daněmi na znečišťující vozidla.

Přední světová analytická společnost pro technologický trh Canalys uvádí, že v roce 2021 se v pevninské Číně prodalo více než 3,2 milionu elektromobilů, což je polovina všech elektromobilů prodaných na světě, a o 2 miliony více, než se v zemi prodalo v roce 2020. V každém důležitém segmentu trhu se každý měsíc objevuje mnoho nových modelů, od malých a levných městských vozů až po mainstreamové a prémiové sedany a SUV. V roce 2021 se v pevninské Číně prodalo 15 % nových automobilů na elektrický pohon, což je více než dvojnásobek oproti roku 2020, a v roce 2022 a dalších letech existuje stále obrovská příležitost k budoucímu růstu.

Evropa se stále může pochlubit nejvyšší mírou růstu počtu elektromobilů

Tradiční výrobci automobilů v Evropě stále více „elektrifikují“ své produktové řady. V roce 2021 tvořily elektromobily 19 % celkového prodeje automobilů a bylo dodáno 2,3 milionu vozů. Nejprodávanějším elektromobilem v Evropě byl v roce 2021 Tesla Model 3, ale vedoucím výrobcem elektromobilů byl Volkswagen Group, kde se dobře prodávalo několik modelů Audi, Škoda a VW.

Prodej elektromobilů v USA nadále zaostává za prodejem v pevninské Číně a Evropě. Pouze 4 % nových automobilů prodaných v USA v roce 2021 tvořily elektromobily. V roce 2021 bylo uvedeno na trh několik nových elektromobilů a dynamika prodeje a zájem spotřebitelů se zvyšují, Tesla nadále dominuje prodejům elektromobilů v USA s odhadovaným podílem těsně pod 60 %.

Blog

Blog

V našem Greenbuddies newsletteru vám každý měsíc přinášíme tipy a zajímavosti nejen o fotovoltaice a nabíjecí infrastruktuře obecně. Dozvíte se novinky o našich projektech, spolupracích, ale i interním životě Greenbuddies. A mnohem víc!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

This site is protected by reCAPTCHA and the GooglePrivacy Policy and Terms of Service apply.
GreenBuddies
Shining since
4 500 000 000 B.C.
Phone
+420 736 644 444
Email
Office address
Greenbuddies, s.r.o.
Mendíků 1396/9
140 00 Prague 4
Czech Republic
Greenbuddies Group