GreenBuddies

Zelený vodík jako řešení přebytků energie

Zelený vodík jako řešení přebytků energie

Development
Alternativní zdroje energie

31.10.2023

Náš Greenbuddies tým v Nizozemsku zaměřený na development velkých pozemních fotovoltaických zdrojů a v současné době začíná pracovat na počáteční fázi developmentu projektů, které se zabývají výrobou vodíku z energetických přebytků. Spolupracuje s partnery z dopravního sektoru, kde zkoumá možnosti uplatnění vyprodukovaného plynu v rámci dopravní sítě. Tato metoda výroby vodíku představuje způsob, jak lze řešit problémy s přetížením distribuční sítě.

„Jedná se o jeden z inovativních přístupů, jak efektivně řešit energetické přebytky a s tím spojené problémy s přetížením sítě, jejíž kapacita si do budoucna, s ohledem na výrazný nárůst elektrifikace naší společnosti, žádá navýšení,“ komentuje situaci na energetickém trhu Chief Sales Buddy, Aleš Spáčil. „To ale vyžaduje čas, a proto vývojáři solárních a větrných elektráren stále častěji posuzují inovativní formy výroby elektřiny.⁠ Jednou z možností je, vedle instalace rozsáhlých bateriových úložišť, právě výroba vodíku přímo na místě,“ pokračuje. Vodík bývá označován jako palivo budoucnosti a jeho využití je diskutováno zejména v souvislosti s alternativními pohony vozidel.

Na jednom z projektů, který se nachází v nizozemské obci Zevenaar, se náš tým zabývá průzkumem finanční a technické proveditelnosti instalace elektrolyzérů, které přeměňují přebytečný výkon na vodík. Několik plánovaných lokalit je situováno podél hlavních dopravních tras, kde je vysoký potenciál pro přímou spotřebu vodíku v dopravě.

"Malé zařízení tohoto typu může vytvořit podmínky pro větší, ekonomicky účinnější zařízení v dohledné budoucnosti," uvádí ke zvažovaným instalacím elektrolyzérů v Nizozemsku Aleš Spáčil. Dle jeho slov ale takovéto projekty přinášejí do procesu vývoje celou řadu výzev, kdy například nelze získat standardní projektové financování za stejných podmínek jako u solárního zařízení. Instalace elektrolyzéru a jeho provoz pak představuje i vyšší nároky na kapitálové výdaje. „Aby byla zajištěna návratnost investice, vyžaduje elektrolyzér kontinuální provoz. Solární zařízení ale vyrábí energii pouze za denního světla, takže je zapotřebí vyrovnávací baterie nebo připojení k externí síti, aby byla zajištěna stálá výroba vodíku,“ upřesňuje Spáčil.

Navzdory všem výzvám jsme hrdí na to, že se můžeme podílet na zkoumání této problematiky prostřednictvím developmentu vlastních projektů v celé Evropě. „Budoucnost vodíku jako paliva je nejistá, ale jsou to pro nás cenné zkušenosti,“ uzavírá Spáčil.
 

Blog

Blog

V našem Greenbuddies newsletteru vám každý měsíc přinášíme tipy a zajímavosti nejen o fotovoltaice a nabíjecí infrastruktuře obecně. Dozvíte se novinky o našich projektech, spolupracích, ale i interním životě Greenbuddies. A mnohem víc!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

This site is protected by reCAPTCHA and the GooglePrivacy Policy and Terms of Service apply.
GreenBuddies
Shining since
4 500 000 000 B.C.
Phone
+420 736 644 444
Email
Office address
Greenbuddies, s.r.o.
Mendíků 1396/9
140 00 Prague 4
Czech Republic
Greenbuddies Group