Pro našeho dlouhodobého partnera, německou společnost SENS/Iqony, která se zabývá obnovitelnými zdroji energie, jsme dokončili solární park Wildenstein o instalovaném výkonu 24,5 MWp. Elektrárna vyrábí energii pomocí 43 410 panelů a dokládá efektivní řešení výstavby v blízkosti komunikace. Klient na tomto projektu úspěšně žádal o výjimku z ochranného pásma, díky čemuž mohla být FVE postavena blíže silnici, než běžně legislativa umožňuje.
Solární park Wildenstein: Efektivní využití půdy kolem dálnic
04.12.2024
Náš tým dokončil stavební práce na německém solárním parku Wildenstein. Tato solární elektrárna je příkladem toho, jak lze efektivně využít prostor kolem silnic a dálnic. Tyto pozemky jsou pro stavbu fotovoltaických elektráren ideální, protože často zůstávají nevyužité a pro jiné účely jako například zemědělskou produkci nejsou vhodné. Jaká je legislativa týkající se ochranných pásem objektů? Jsou ochranná pásma efektivní?
FVE a ochranná pásma dálnic
Okolí silnic a dálnic je pro fotovoltaické stavby obecně vhodné, protože tato půda bývá často kontaminovaná dopravou a není vhodná pro pěstování zemědělských plodin. V České republice se nedávno změnila legislativa týkající se ochranných pásem dálnic, pásmo bylo zmenšeno z původních 100 m na 50 m.
V sousedním Rakousku či Německu lze často vidět FVE v těsné blízkosti dálnic. V praxi je možné zažádat o výjimku z ochranného pásma a pokud je žádost příslušným úřadem schválena, lze FVE postavit blíž.
Ochranná pásma a jejich legislativa
Ochranné pásmo (OP) je prostor kolem určitého objektu či plochy, který slouží k jeho zabezpečení a ochraně. V energetice existují navíc i bezpečností pásma, která naopak chrání okolí objektu (např. plynovodu) v případě jeho poškození. Jedny z hlavních ochranných pásem, která řešíme při povolování stavby fotovoltaické elektrárny, jsou OP liniových objektů, jako je silnice a dálnice, vedení vysokého a velmi vysokého napětí nebo plynovod.
Každá země má v zákoně ustanovena ochranná pásma podle charakteristik dané plochy či objektu, který je potřeba chránit. Zároveň je ale možné získat výjimku, pokud daný subjekt splní kritéria, která jsou obvykle daná vlastníkem infrastruktury a prokáže, že stavba nebude mít na daný objekt negativní dopad. Zákonná ochranná pásma i možnosti získání výjimek se liší napříč zeměmi.
Z našich zkušeností a z pohledu na německou infrastrukturu je patrné, že výjimky se dají uplatňovat častěji než v ČR. To může být důsledkem celkového a pozitivnějšího přístupu úřadů k obnovitelným zdrojům energie jako celku.
Blog
V našem Greenbuddies newsletteru vám každý měsíc přinášíme tipy a zajímavosti nejen o fotovoltaice a nabíjecí infrastruktuře obecně. Dozvíte se novinky o našich projektech, spolupracích, ale i interním životě Greenbuddies. A mnohem víc!