Greenbuddies NovinkyAktuality ze světa obnovitelné energie

Greenbuddies Tipy – Květen 2022 26.05.2022

Greenbuddies odhalili novou vizuální identitu na veletrhu Intersolar 2022

Náš tým Greenbuddies se zúčastnil veletrhu Intersolar v Mnichově, který se konal 11. – 13. května tohoto roku. Na Intersolaru jsme byli již mnohokrát, ale letos jsme poprvé vystavovali a měli vlastní stánek na této obrovské akci s fotovoltaickou tematikou.

Stánek Greenbuddies se nacházel uprostřed haly A5 a bylo poměrně snadné si ho všimnout, protože nad ním viselo velké nafouknuté žluté „slunce“. Využili jsme příležitosti veletrhu, abychom zde představili naši novou vizuální identitu, vytvořenou studiem Dipozitiv. Ta upoutala pozornost mnoha návštěvníků a naše odznáčky s citáty inspirovanými solární tématikou jim vykouzlily úsměv na tváři.

Stánek Greenbuddies na veletrhu Intersolar v Mnichově

Vzhledem k tomu, že se náš tým i projekty se každým rokem rozšiřují, rozhodli jsme se udělat další krok a profesionalizovat vizuální identitu naší značky. Jedním z hlavních požadavků na nový branding bylo, aby nebyl zcela seriózní a přímočarý, protože se nepovažujeme za firmu s korporátní strukturou, ale spíše za spolehlivé parťáky pro naše partnery a klienty. Myslíme, že jsme tohoto dosáhli díky novému čistému a odlehčenému vizuálu od pražského studia Dipozitiv, který budeme aplikovat ve všech formách prezentace společnosti.

Veletrh Intersolar navštěvujeme v posledních zhruba deseti letech pravidelně a jsme rádi, že letos byla samotná akce mnohem větší než v minulých letech. Jsme rádi, že rozsah veletrhu odráží situaci na fotovoltaickém trhu, řady vystavovatelů doplnily společnosti z oblasti elektromobility, bateriových úložišť, jsou zde také banky specializované na obnovitelné zdroje. Jsme rádi, že akce je dobře cílená a je skvělým místem pro utužování pracovních vztahů.

V Greenbuddies si uvědomujeme, že je to ideální příležitost pro plánování schůzek. Během konání veletrhu se na našem stánku uskutečnilo více než 90 jednání se zástupci našich oddělení fotovoltaiky, nabíjení elektromobilů, developmentu a nákupu. Věříme, že tato setkání přinesou v budoucnu nové projekty s našimi stávajícími i novými kontakty.

Těšíme se, že se na veletrh Intersolar příští rok vrátíme, protože bylo skvělé se po dlouhém období, kdy jsme kvůli pandemii koronaviru komunikovali pouze online, moci s našimi obchodními partnery setkat osobně. Myslíme si, že je to nezbytné pro dobrou spolupráci, protože usilujeme o to, abychom byli vašimi „Buddies“ v oblasti solárů a elektromobility.

                                                                                                                                                                                  Detail marketingových předmětů                                                                                                                                                                                                            Nová brožura Greenbuddies

Spolupráce Greenbuddies Charging s IONITY a TRITIUM

Naše společná spolupráce s firmou IONITY (správce nabíjecích stanic pro Tritium) začala v dubnu 2021, kde jsme se účastnili opravy nabíjecí stanice IONITY na benzínové stanici SHELL – Nupaky, která byla jako první v České republice osazena ultrarychlou nabíjecí stanicí.

Po tomto testu jsme se dostali přímo ke společnosti Tritium – tedy známému australskému výrobci nabíjecích stanic stejnojmenné značky. Společnost Tritium vyjádřila zájem o spolupráci nejprve v servisní oblasti pro vybrané země. Prakticky to probíhá tak, že po zřízení přístupu do jejich portálu dostáváme automaticky objednávky na jednotlivé opravy (výměny) nabíjecích stanic, zejména v Německu, Polsku a České republice.

Tritium nám zřídila stejně tak i přístup na jejich školící portály, kde jsme se zdokonalili v servisování stávajících nabíjecích stanic, ale získáváme i informace o připravovaných novinkách. Takto intenzivní obchodní vztah trvá za podpory společnosti IONITY – provozovatele panevropské sítě superrychlých nabíječek rozmístěných podél hlavních dálničních tahů – již déle než rok. V praxi se jedná typicky o výměnu komponentů během servisu nebo o celkovou výměnu nabíjecí stanice a její odzkoušení. Práce je to různorodá a pokaždé poměrně specifická.

Po dokončení servisního zásahu či výměny vkládáme všechny doklady do portálu TRITIUM, kde dojde ke kontrole ze strany zákazníka a poté schválení finančního vyúčtování.

Koncem loňského roku dosáhla společnost TRITIUM výrazného obchodního úspěchu. Stala se totiž preferovaným dodavatelem rychlonabíjecích stanic pro síť čerpacích stanic koncernu SHELL. Podle odhadů je plánováno vybudovat až 500 000 nabíjecích stanic do konce roku 2025. V následujících 5 letech pak bude následovat 2,5 milionu nabíjecích stanic AC typ2. Tato zbrusu nová nabíjecí infrastruktura bude kromě území Evropy rozmístěna také v Jižní Africe , Asii, Severní Americe a na Středním východě.

Tritium dosud postavilo ve 41 zemích celkem 6700 rychlonabíjecích stanic.

 

Tady je jen malý přehled, jak šel čas ve společnosti TRITIUM :

2013
Představení RT50
Rychlonabíječka stejnosměrného proudu pro elektromobily s nejmenšími rozměry na světě. Tato nabíječka byla také první na světě, která měla krytí IP65, a první na světě, která měla plně přizpůsobitelné značení.

2017
Tritium se rozšířila z domácího australského kontinentu a vstoupila založením první mezinárodní pobočky v kalifornském Torrance na americký trh.

2018
Vstup do Evropy
Otevření pobočky v Amsterdamu, za účelem poskytování efektivní podpory stávajícím i budoucím zákazníkům na starém kontinentu.

2019
Partnerství se společností Ionity
Společný podnik Daimler, Ford, BMW Group a Volkswagen Group s Porsche AG představil nabíječku nové generace, kterou Tritium zkonstruovalo, průmyslově upravilo a vyrobilo.

2020
Jako první se zapojí a nabíjí
Společnost Tritium se stala první společností na světě, která zavedla technologii Plug and Charge (ISO 15118), která umožňuje elektromobilům a nabíjecím zařízením komunikovat, ověřovat se a bezproblémově provádět transakce prostřednictvím nabíjecího kabelu.

2021
Spuštění 150kW rychlonabíječky DC poskytující modulární a škálovatelný systému rychlého nabíjení stejnosměrným proudem (DC) navržený pro nákladově efektivnější provoz a rozšiřování infrastruktury pro další rozvoj elektromobility.

Greenbuddies Charging je hrdým instalačním a servisním partnerem Tritia. Prošli jsme sítem náročných kritérií akcentujících prvotřídní kvalitu, rychlost realizace a efektivní nasazení servisních týmů. Věříme i do budoucna, že rozsah a geografický záběr naší spolupráce s tímto významným výrobcem nabíječek pro elektromobily nadále poroste. Z naší strany jsme k dosažení tohoto cíle připraveni udělat maximum.

                                                                                                                 Tritium nabíjecí stanice

Greenbuddies dokončili v Nizozemsku střešní projekt o výkonu 1,1 MWp

Střešní fotovoltaické elektrárny vznikají po celé Evropě rychlostí blesku, a tak i my přidáváme další a další do našeho portfolia referencí. Tato střešní DC instalace o výkonu 1,1 MWp na autoservisu oldtimerů se uskutečnila v nizozemské provincii Gelderland.

Náš tým Greenbuddies se opět ukázal jako „Unstoppable“, protože přestože tato střecha byla plochá, měla velké množství světlíků, které komplikovaly pohyb našich pracovníků na střeše. I přes všechny překážky náš tým nainstaloval více než 2400 fotovoltaických modulů spolu s 8 střídači Huawei na montážní systémy Avasco SolarSpeed.

Jsme rádi, že jsme přidali další zelenou solární energii na vzkvétající nizozemský trh.

Greenbuddies Tipy – Duben 2022 29.04.2022

Greenbuddies se podílejí na elektrifikaci služební flotily v bankovním sektoru

V březnu 2022 zahájil tým Greenbuddies Charging spolupráci s firmou ChargeUp Services CZ, generálním dodavatelem nabíjecí infrastruktury, pro elektrifikaci služební flotily Komerční banky, českého člena bankovní skupiny Société Générale a přední bankovní instituce v ČR.

KB, a.s. vyhlásila na začátku roku 2022 svůj strategický záměr mít do konce roku čtvrtinu flotily svých služebních vozů plně elektrifikovanou a schválila masivní investice do nákupu elektromobilů. Společně s tím očekává vybavení svých poboček a dalších objektů sítí nabíjecí infrastruktury, kterou bude nabízet svým zaměstnancům a klientům. Investice je součástí širšího plánu stát se do roku 2026 uhlíkově zcela neutrální.

Detail nabjecích stanic v Libohošti

Nabíjecí stanice KB budou kombinací střídavých a stejnosměrných dobíjecích stanic. Střídavé dobíjecí stanice dodávají energii přes palubní usměrňovač elektroauta do jeho baterie. Používají standardní síťové napětí 50 Hz, které je v usměrňovači převáděno na vhodný stejnosměrný nabíjecí proud pro baterii elektroauta. Velikost palubních usměrňovačů je daná omezenými prostorovými požadavky a možnostmi chlazení ztrátového tepla, vznikajícího při nabíjecím procesu, přímo na palubě auta. Tím je prakticky omezená maximální hodnota nabíjecího výkonu ze střídavých dobíjecích stanic. Dobíjecí stanice se vyrábějí v určité výkonové řadě, z nichž nejvýkonnější dosahují špičkových nabíjecích výkonů 22 kW. Právě instalaci těchto špičkových stanic s nejvyšším dostupným dobíjecím výkonem provedli Greenbuddies Charging v březnu 2022 ve dvou objektech KB, a.s. Jedná se o pobočku KB Václavské Náměstí 42 a školicí středisko KB na Libohošti. Instalovaná technologie byla dodána přímo partnerskou firmou ChargeUp Services, CZ od výrobce Circontrol.

                                                                                                                                                       Detail Circontrol wallbox, Zdroj: elektrickevozy.cz                                                                                                                                                                                                                    Nabíjecí stanice v Libohošti

Střídavé dobíjecí stanice jsou nejčastěji používaným typem dobíjecí infrastruktury. Plné nabití elektromobilu přes střídavou dobíjecí stanici však trvá i několik hodin. KB, a.s. chce nabízet svým klientům a zaměstnancům maximální komfort v podobě rychlého dobití baterie elektroauta v řádu několika minut až cca hodiny přes stejnosměrné nabíjecí stanice. Tato nabíjecí technologie, která je k dispozici například na některých benzínových stanicích na dálnicích, používá pro nabíjení baterie elektromobilu již usměrněnou energii, která se přes řídicí nabíjecí obvody elektromobilu přivádí přímo na svorky baterie. Veškeré technické řešení usměrnění energie, chlazení ztrát a dalších komplexních otázek, je zajištěno ve stojanu stejnosměrné stanice. Ta se tak stává složitým zařízením, které je na dobíjecích místech obvykle nepřehlédnutelné. Náš Greenbuddies Charging tým má bohaté zkušenosti s instalací, údržbou a preventivním servisem stejnosměrných dobíjecích stanic, mimo jiné díky pravidelné dlouhodobé spolupráci s výrobcem DC nabíjecích stanic Tritium. Ten je jedním z výhradních dodavatelů technologie panevropské nabíjecí sítě Ionity.

Na uvedených dvou instalacích KB, a.s. bylo v rámci první etapy výstavby instalováno celkem 24 střídavých dobíjecích stanic Circontrol eNext Park T 22k W a provedená příprava pro instalaci dvou stejnosměrných stanic Circontrol Raption 50 kW. Ty budou doplněny ve druhé etapě výstavby. Velice nás těší, že můžeme být součástí tohoto velkého inovačního projektu, zaměřeného na redukci emisí a uhlíkovou neutralitu v automobilovém provozu.

Zdroje:

https://www.business-car.cz/neprehlednete/komercni-banka-elektrifikuje-svou-flotilu-zaroven-poridi-uctyhodnych-140-dobijecich-stanic

https://oenergetice.cz/elektromobilita/komercni-banka-zprovoznila-u-svych-objektu-89-dobijecich-stanic-pro-elektroauta

https://cc.cz/komercka-elektrifikuje-flotilu-131-enyaqy-jeji-vlastnik-nakupem-leaseplanu-upevnuje-pozici-v-operativnim-leasingu/

Ikaros Solar – nový zákazník Greenbuddies

V tomto zpravodaji bychom rádi oznámili skvělou spolupráci s novým a perspektivním zákazníkem: Ikaros Solar.

S tímto panevropským gigantem EPC jsme před několika měsíci začali jednat o instalaci pozemního solárního parku o výkonu 3 MWp na trochu zvláštním místě v Nizozemsku. Jako Greenbuddies máme rádi podivné lokality, protože jsme hrdí na to, že se nám říká „the Unstoppables“.

Samotná lokalita (jižně od Rotterdamu) se nachází mezi několika dálnicemi a vlakovou tratí do Paříže. Na některých místech je rovná, ale v částech je také svažitá a má poměrně měkkou podzemní strukturu. Nic zde není standardní. Na obrázcích jsou zachyceny některé práce.

V obchodním oddělení se nám potvrzuje, že spolupráce se vyvíjí pozitivním směrem, protože počet RfQ od společnosti Ikaros rychle roste.

Věříme, že brzy přineseme další informace o spolupráci s tímto zákazníkem.

                                                                                                                                                                                                        Detail svahu na lokalitě                                                                                                                                                                                                    Lokalita FVE u Rotterdamu, Nizozemí

Solární projekty a dotační výzvy v České republice

Oblast solární energetiky v České republice zaznamenává v posledních měsících dynamický vývoj. Zvyšuje se počet připravovaných projektů i projektů v realizaci a to jak pozemních tak i střešních instalací FVE.

Společnost Greenbuddies Consulting nabízí svým zákazníkům v České republice kompletní portfolio služeb v přípravné a projekční fázi – od rámcového návrhu FVE přes vyřízení žádosti o připojení až po projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení. Důležitou součástí služeb je i vyřízení žádosti o příslušnou dotaci a zajištění nezbytných formálních náležitostí. Výstavbu schválených projektů mají následně na starosti společnosti Greenbuddies nebo Greenbuddies Charging.

V tento okamžik je v běhu dotační výzva NPO určená pro střešní FVE do 1 MW, očekává se vyhlášení další výzvy pro střešní FVE i podporu elektromobility a nabíjecích stanic. Pro velké solární projekty by měla být určena další očekáváná výzva RES+. Míra podpory uvedených dotačních výzev se bude pohybovat rámcově od 35% do 50% relevantních nákladů.

Ilustrační obrázek, Zdroj: Unsplash

Spolupráce HDSolar s Greenbuddies pokračuje

V oblasti solárních střech se zaměřujeme na střechy pro domácnosti a spotřebitele od řekněme 1000 panelů výše, kde jsme ukázali a prokázali naši konkurenceschopnost.

Jednou z dobrých spoluprací, kterou bychom rádi v tomto bulletinu vyzdvihli, je spolupráce se společností HDSolar. Pro tuto solární EPC společnost se sídlem v Somerenu jsme v loňském roce instalovali střechu v Helmondu (0,5 MWp), zcela nedávno (viz obrázek) střechu o výkonu 1,1 MWp ve Valkenswaardu a tento a příští měsíc budeme dělat dvě střechy po 0,5 MWp v Eindhovenu a Panningenu.

Na střeše ve Valkenswaardu jsme poprvé spolupracovali s týmem z Ukrajiny, se kterým byla velmi dobrá spolupráce. Bohužel vzhledem k současné situaci v regionu se staráme zejména o tyto členy týmu a jejich rodiny.

Greenbuddies stavba střešní FVE ve Valkenswaardu

Realizace proběhla v podstatě bez problémů, ale opět jsme si ověřili, že každý zákazník má jinou představu o řešení problematiky indukčních smyček, proto je vždy nutné si vše nejen vyjasnit na začátku projektu, ale také realizovat malou část instalace, opět si nechat potvrdit správnost realizace a vyhnout se tak nutnosti zbytečně předělávat již hotové části FVE z důvodu nespokojenosti klienta.

Celkově jde o dobrý příklad týmové práce, kdy je proaktivní komunikace s klienty velmi důležitá.

Greenbuddies Tipy – Březen 2022 24.03.2022

Greenbuddies projekt v Nizozemí

Betonové střechy na ostrově Gozo se díky týmu Greenbuddies proměnily v solární elektrárny

Náš tým měl na starosti instalaci DC části fotovoltaické elektrárny na maltském ostrově Gozo pro našeho klienta MyEnergy. Projekt se rozkládal na dvou střechách v různých úrovních a měl výkon 700 kWp. Během dvou týdnů jsme nainstalovali celkem 1578 modulů a 6 střídačů, a to i přes řadu dní se silným větrem, který je pro tuto oblast typický.

Malta je ideální oblastí pro výrobu energie ze slunce, ale jako na každém ostrově jsou zde překážky v umístění, které je třeba překonat. Vzhledem k tomu, že fotovoltaické instalace jsou na vzestupu, aby země splnila kvótu uhlíkové neutrality, je většina těchto instalací umístěna na střechách.

Detail projektu střechy Gozo

Tento projekt se rozkládá na dvou střechách, z nichž jedna je vrcholem vodní nádrže. Oba tyto povrchy byly rovné, což umožnilo použít speciální typ betonového montážního systému. Nosné konstrukce vyrobené italskou společností Sunballast mají sklon 10° a nevyžadují fixní upevnění na střechu, čímž se ušetří mnoho času při celém procesu instalace. Tyto nosné konstrukce mají vysokou odolnost proti větru.

Toto byl náš druhý projekt na Maltě. Jsme přesvědčeni, že existuje mnoho příležitostí pro výstavbu dalších fotovoltaických instalací, protože maltská vláda také vydala projekty podpory instalací s celkovou investicí přes 26 milionů eur v rozmezí příštích 20 let. Země má v současné době za cíl získávat 11,5 % energie z obnovitelných zdrojů, ale doufá, že toto číslo překoná.

Jsme rádi, že náš tým Greenbuddies pomohl přidat Maltě další obnovitelný zdroj energie.

Podrobnosti o projektu instalace DC na ostrově Gozo

Celosvětový prodej elektromobilů v roce 2021 meziročně vzrostl o 109%

Navzdory nepříznivým podmínkám na trhu, renomované konzultační firmy ve svém výzkumu globálního trhu s elektromobily odhadují, že v roce 2021 se na celém světě prodalo 6,5 milionu elektromobilů, což je o 109 % více než v roce 2020. Tento počet EV zahrnuje plně elektrické a plug-in hybridní osobní automobily. Celkový globální trh s automobily vzrostl v roce 2021 jen o 4 %, protože se nadále potýkal s omezeními v souvislosti s COVID-19 a nedostatkem čipů. Prodej elektromobilů představoval v roce 2021 9 % všech prodejů osobních automobilů.

Poptávka po elektromobilech byla v roce 2021 nadále silná, ale můžeme tvrdit, že nebýt známého nedostatku součástek, který stále postihuje všechny výrobce automobilů na celém světě, prodalo by se jich mnohem více.

Ilustrační fotka, zdroj: Unsplash

Následující body poskytují přehled o celosvětových prodejních číslech:

 • Celosvětově bylo 85 % prodaných elektromobilů dodáno zákazníkům v pevninské Číně a Evropě.
 • V roce 2021 se v pevninské Číně prodalo 3,2 milionu elektromobilů, což představuje 15 % všech nově prodaných automobilů.
 • V Evropě se prodalo 2,3 milionu elektromobilů, což představuje 19 % nových automobilů.
 • Pro srovnání, ačkoli poptávka roste, v USA v roce 2021 tvořily elektromobily pouze 4 % prodaných nových automobilů, tedy přibližně 535 000 kusů.

Graf registrací elektromobilů v letech 2020-2021, zdroj: Smarter E Europe

Zatímco pořizovací ceny většiny modelů elektromobilů jsou v současnosti stále vyšší než u srovnatelných vozů se spalovacím motorem, očekává se, že okolo roku 2025 se elektromobily dostanou na srovnatelnou pořizovací cenu s konvenčními modely. Pro spotřebitele jsou však důležitější celkové náklady po celkovou dobu životnosti automobilu (TCO), které jsou u některých elektromobilů již nyní nižší. Vycházíme přitom z úvahy, kolik stojí palivo, údržba a pojištění vozu.

Klíčem k tomu, aby se elektromobily staly dostupnějšími, je rozumné motivačně navržené zdanění. Například daňové systémy bonus-malus v zemích, jako je Francie, Itálie a Švédsko, které kompenzují finanční podporu pro automobily s nulovými emisemi naopak vyššími daněmi na znečišťující vozidla.

Přední světová analytická společnost pro technologický trh Canalys uvádí, že v roce 2021 se v pevninské Číně prodalo více než 3,2 milionu elektromobilů, což je polovina všech elektromobilů prodaných na světě, a o 2 miliony více, než se v zemi prodalo v roce 2020. V každém důležitém segmentu trhu se každý měsíc objevuje mnoho nových modelů, od malých a levných městských vozů až po mainstreamové a prémiové sedany a SUV. V roce 2021 se v pevninské Číně prodalo 15 % nových automobilů na elektrický pohon, což je více než dvojnásobek oproti roku 2020, a v roce 2022 a dalších letech existuje stále obrovská příležitost k budoucímu růstu.

Evropa se stále může pochlubit nejvyšší mírou růstu počtu elektromobilů

Tradiční výrobci automobilů v Evropě stále více „elektrifikují“ své produktové řady. V roce 2021 tvořily elektromobily 19 % celkového prodeje automobilů a bylo dodáno 2,3 milionu vozů. Nejprodávanějším elektromobilem v Evropě byl v roce 2021 Tesla Model 3, ale vedoucím výrobcem elektromobilů byl Volkswagen Group, kde se dobře prodávalo několik modelů Audi, Škoda a VW.

Prodej elektromobilů v USA nadále zaostává za prodejem v pevninské Číně a Evropě. Pouze 4 % nových automobilů prodaných v USA v roce 2021 tvořily elektromobily. V roce 2021 bylo uvedeno na trh několik nových elektromobilů a dynamika prodeje a zájem spotřebitelů se zvyšují, Tesla nadále dominuje prodejům elektromobilů v USA s odhadovaným podílem těsně pod 60 %.

Graf největších výrobců elektromobilů v roce 2021, Zdroj: Canalys

Agrivoltaika – potenciál pro dvojí využití zemědělské půdy

Agrivoltaika je nyní termínem často skloňovaným v médiích po celé Evropě. Principem agrivoltaiky je využít plochu zemědělské půdy pro zemědělskou činnost společně s instalovanou fotovoltaickou elektrárnou, bez omezení zemědělské produkce, případně za účelem pozitivního vlivu na zemědělskou produkci. Cílem tedy je zvýšit využitelnost dané plochy.

Instalovaná fotovoltaická elektrárna na zemědělské půdě má spoustu potencionálních benefitů:

 • Další příjem pro zemědělce
 • Chrání úrodu před kroupy, mrazíky, vichry, nadměrným vysušováním, přívalovými dešti
 • Studie Clarkson and Wood prokázala, že míra biodiversity je často vyšší na plochách FVE než na ekvivalentních zemědělsky využívaných plochách. [1]

Instalace fotovoltaických panelů ve směru východ-západ na zemědělské půdě, zdroj                                                                                                                                                 Instalace fotovoltaických panelů na zemědělské půdě, zdroj

Možnosti instalace fotovoltaických panelů jsou v podstatě dvojího charakteru, svislé panely s orientací východ/západ nebo umístění panelů na konstrukci do výšky (viz obrázek). Instalace fotovoltaických panelů východ západ má tu výhodu, že vyrábí nejvíce elektrické energie v dopoledních hodinách a v podvečerních, kdy nastávají špičky v odběru elektrické energie. Elektrárna vyrobí během roku více elektrické energie než FVE s orientací na jih a výroba lépe odpovídá dennímu profilu spotřeby elektrické energie. V horkých a suchých létech panely také brání odparu vody z půdy. Mezi panely musí být dostatečně velké rozestupy, aby si vzájemně nestínily a zároveň byly dostatečně široké, aby bylo možné dále pěstovat plodiny a obdělávat zeminu. Při dostatečných rozestupech nepředstavuje FVE žádné omezení.

Druhá varianta instalace, kdy se panely nachází na visutých konstrukcích a s takovými rozestupy, aby propouštěly dostatek světla. Takovému to pěstování plodin spojené s výrobou elektrické energie se říká „solar sharing“. FVE slouží jako stínění, které je optimalizováno pro danou rostlinu. Instalace je naklápěcí, a tak je možné FVE přizpůsobovat okamžitým podmínkám. V dobách horka nebo sucha FVE stíní a chrání rostliny před přímým sluncem, snižuje spotřebu vody na zalévání a zároveň chrání plodiny před krupobitím. Při mrazivém počasí vytváří FVE střechu, která umožňuje udržet teplotu na zemi až o 3° vyšší než na polích bez FVE. [2][3]

Vyrobenou energii je možné připojit do distribuční sítě nebo zdroj slouží k dodávce elektrické energie pro:

 • farmy,
 • bioplynové stanice (zvýší celkovou účinnost výroby)
 • zavlažování,
 • nabíjení zemědělských strojů,
 • nabíjení elektromobilů (možnost vyvést výkon z pole k silnici)

V rámci Evropy se tyto nové instalace rozšiřují, jsou známy již fungující instalace z Francie či Německa. V Japonsku se vysuté fotovoltaické systémy testují již 19 let.

Model spotřeby energie, Zdroj

V České republice není možné v současné době využívat zemědělskou půdu k nezemědělským účelům, ale také se projednávají změny stavebního zákona, které by měly zjednodušit a zrychlit relevantní procesy. Od těchto změn si někteří slibují otevření cesty k agrofotovoltaice. Samotná změna tohoto zákona však nestačí; bylo by třeba změnit nejen další předpisy, ale zejména přístup ke kombinovanému využívání zemědělských pozemků současně s výrobou energie.

[1] Clarkson&Woods. The Effects of Solar Farm on Local Biodiversity: A Comparative Study. [Online] In: http://www.clarksonwoods.co.uk/projects/projects_solarresearch.html
[2] Mgr. Jiří Zilvar. Pole stíněné fotovoltaikou – Agrivoltaika jako odpověď zemědělců na klimatickou změnu. [Online] In: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/19302-pole-stinene-fotovoltaikou
[3] Mgr. Jiří Zilvar. Agrivoltaika – řešení pro nová solární pole. [Onlie] In: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/19000-agrivoltaika-reseni-pro-nova-solarni-pole

Greenbuddies Tipy – Únor 2022 24.02.2022

Greenbuddies projekt v Belgii

Greenbuddies se podíleli na fotovoltaické elektrárně rozprostřené na více střechách

Náš tým Greenbuddies pracoval více než 9 měsíců na stavbě velkého projektu fotovoltaiky v Belgii. S celkovou kapacitou 23 MWp na různých úrovních střechy, na přístřešcích pro auta a na povrchu, investor –  globální hráč na trhu s ocelí, od nerezové, elektrické až po speciální ocel – bude spotřebovávat minimálně 97% veškeré energie vyrobené přímo ve výrobnách v této lokalitě. 

Náš tým již postavil desítky megawattů na střechách po celé Evropě, ale tentokrát jsme museli – společně s naším zákazníkem – překonat zcela nové překážky. To můžete posoudit sami.

Pracovníci na projektu Greenbuddies

Překážky, které musel tým Greenbuddies překonat:

 • Dlouhé trasy stejnosměrných stringů (protože střídače jsou umístěny pouze ve dvou hnízdech na zemi vedle rozvoden) – nejdelší trasa jednotlivého stringu je 400 m.

 • Fotovoltaické panely jsou umístěny na střechách různě vysokých výrobních hal (výška budov od 15 m do 35 m).

 • Bezpečnost práce byla na velmi vysoké úrovni. Často se na střechách muselo z bezpečnostních důvodů pracovat v postrojích.

 • Kabely byly vedeny dokonce přes dva kabelové žlaby spojující výrobní haly – práce byly prováděny z vysokozdvižných plošin.

 • Plánování vyžadovalo včasnou přípravu a každodenní koordinaci mezi výrobní společností a EPC a montážním partnerem (naším odpovědným stavbyvedoucím), protože hala musela být na krátkou dobu uzavřena, zatímco materiál byl na střechu vynášen jeřábem.

 • Vzhledem k povaze výrobního areálu byly použity různé stroje, od otočného teleskopického manipulátoru až po autojeřáby a terénní plošiny.

 • Práce probíhaly po dobu téměř 9 měsíců (od května 2021 do ledna 2022), protože současně probíhala rekonstrukce střešního pláště.

Fotovoltaická instalace instalovaná v provincii Limburg má celkový výkon 23 MWp s roční produkcí energie 20,3 GWh. Výsledkem bude 7300 tun zamezených emisí CO2, což se rovná emisím 5900 průměrných domácností. Na tento projekt získal investor finanční podporu (zelené certifikáty) od vlámské vlády.

Díky tomuto úspěšnému dokončení jsme získali velmi podobný projekt v Itálii v továrně výrobce nákladních automobilů.

Plovoucí fotovoltaika – Obnovitelná varianta pro jinak nevyužité vodní plochy

Vedle pozemních a střešních fotovoltaických systémů jsou plovoucí solární systémy třetím, nejnovějším pilířem globálního solárního fotovoltaického trhu. Již v roce 2020 existovalo zhruba 350 funkčních systémů ve 35 zemích s kumulativní kapacitou přibližně 2,6 GW. V roce 2025 se odhaduje, že na celém světě bude zhruba 10 GW těchto systémů. Největší systémy vznikají v Asii a letos byl uveden do provozu v Číně plovoucí fotovoltaický park o velikosti 320 MW, tedy zhruba o desetinásobné velikosti než je dosavadní největší fotovoltaický systém na poli v naší zemi.

Evropa zatím zaostává, i když existují i tady země, které mají k využití vodní hladiny pro fotovoltaiku blíž, jako například Holandsko. Zde existuje několik systémů kolem 10 MW a zcela nedávno zde byly dokončeny 2 parky, jeden skoro 30 MW a jeden přes 40 MW velký v Sellingenu. Německo zahrnuje plovoucí fotovoltaiku mezi priority v oblasti podpory inovací – v dubnu proběhnou tzv. inovační tendry také na plovoucí solární elektrárny. Celkem Němci v tomto kole podpoří 50 MW, ale v menších systémech do 2 MW.

Ilustrační fotka, zdroj: keyscience.org

Ačkoliv fotovoltaické systémy na vodě vyžadují investici zhruba o 25% vyšší než systémy na zemi, má plovoucí fotovoltaika řadu nesporných výhod:

 • FV elektráren nezabírají žádnou půdu, kromě omezených ploch nutných pro připojení elektrické skříně a sítě.

 • Neexistují žádné pevné konstrukce, takže jejich instalace i odstranění po době životnosti je snadné.

 • Částečné zakrytí nádrží může snížit odpařování vody.

 • Přirozené chlazení od vodní hladiny zvedá účinnost panelů, tvrdí se, že až o 8–10 %.

 • Plovoucí elektrárnu lze postavit jako pevnou anebo s trackery, tedy tak, aby se panely natáčely za sluncem, přičemž pořízení trackingu u plovoucích elektráren představuje díky jednodušší konstrukci méně zásadní navýšení ceny a přitom energetický zisk se může pohybovat od 15 do 25%.

Pro fotovoltaické systémy se hodí jak sladkovodní plochy, tak moře, ale u nás v České republice vzniknou převážně na zatopených uhelných dolech. I tato ekonomika se odklání od uhlí, takže vzniklo, vzniká a bude vznikat řada vodních ploch, z nichž některé budou využity pro rekreaci, ale jiné lokality se nezbaví své role energetického zdroje. Abychom uchopili tuto příležitost, spojili jsme se s holandskou společností Floating Energy, která má zkušenosti s budováním plovoucích fotovoltaických systémů na svém domácím trhu a společně připravujeme spolupráci s některými významnými českými hráči, tak aby na vodních plochách vznikly plovoucí elektrárny o rozsahu několika desítek MW.

Greenbuddies Charging pomohl Sonnentherme Lutzmannsburg přeměnit slunce na elektřinu!

Sonnentherme Lutzmannsburg je jedním z předních evropských lázní pro děti a kojence. Díky četným skluzavkám, parkové krajině na opalování ve venkovním areálu s desítkami atrakcí a přírodním stínem, Relaxačnímu světu a saunovému areálu si však v Sonnentherme přijdou na své i mladí lidé a dospělí.

Aby bylo možné v Sonnentherme efektivně využívat dostupné parkovací plochy k výrobě energie, bylo rozhodnuto o vybudování fotovoltaického systému a přístřešků pro auta. Objekt zahrnuje celkem 454 krytých parkovacích míst, která nejenže vyrábějí zelenou energii, ale také poskytují vozidlům ochranu před sluncem a srážkami. Jsme velmi hrdí na to, že jsme postavili nejen největší fotovoltaický carport v Rakousku, ale také jednu z největších fotovoltaických elektráren v zemi vůbec.

Přehled Sonnentherme Luzmannsburg – Instalace přístřešků pro auta, nabíječky EV

Výzvou pro tým Greenbuddies Charging bylo v zastoupení společnosti E-König z Bad Völslau nejen vybudování projektu, ale také organizace a provedení kompletního projektování, nákup potřebného materiálu spolu s účastí na jednáních o stavebním povolení a nakonec dokončení projektu v několika stavebních fázích, včetně všech prací na stejnosměrném elektrickém proudu.

I přes několik obtížných okolností, jako bylo zpětně předepsané ekologické odvodnění, výluka COVID-19 v Rakousku, Suezská krize a s ní spojené zpoždění v dodavatelském řetězci, probíhající provoz Sonnentherme během prázdnin a potřeba plné kapacity parkoviště, se můžeme za projektem ohlédnout s hrdostí. Všechny potíže, které jsou u projektu takového rozsahu a stupně náročnosti nevyhnutelné, se podařilo vyřešit k plné spokojenosti zákazníka, a projekt tak byl dokončen v termínu před koncem roku 2021. Opět jsme tak ukázali, že jsme „The Unstoppables“!

Na tomto místě bychom rádi poděkovali všem našim partnerům za spolupráci a dokončení projektu a doufáme v plodnou a úspěšnou spolupráci na dalších projektech.

DATA A FAKTA:

 • Doba výstavby: březen až říjen 2021, plný provoz od prosince 2021.

 • Systém dešťových žlabů navržený společností Greenbuddies Charging, který vypadá velmi elegantně a je vhodný pro přístřešek pro auta.

 • Futuristický systém LED osvětlení navržený společností Greenbuddies Charging včetně realizace a instalace.

 • Realizace předepsaného feed-in omezení na 50 kW: Dodavatel společnost Gantner.

 • Pokrytí: systém pokrývá přibližně 30 % potřeby elektrické energie v Sonnentherme a hotelu Sonnenpark

 • Vlastní spotřeba: cca 99 %

 • Celková investice: cca 2,5 milionu EUR

 • Tento projekt byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. 

Greenbuddies Tipy – Leden 2022 26.01.2022

Zdroj:Unsplash.com

Posun v přístupu k chápání kvality

Firma Greenbuddies je držitelem několika ISO certifikací. V roce 2018 splnila podmínky pro ISO 9001:2015, která specifikuje požadavky na systém řízení kvality. Od roku 2021 je držitelem certifikátu ISO 45001:2018, normy zaměřené na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

ISO 9001 poskytuje procesně orientovaný přístup k dokumentování a přezkoumávání struktury, odpovědností a postupů potřebných k dosažení efektivního řízení kvality v organizaci. Organizace používají tuto normu k prokázání schopnosti trvale poskytovat výrobky a služby, které splňují požadavky zákazníků a právních předpisů.

ISO 45001 bylo poprvé vydáno v roce 2018 s cílem nahradit starší OHSAS 18001:2007 a specifikuje požadavky na systém řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Omezování rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a prevence úrazů na pracovišti je jedním z nejdůležitějších úkolů, kterým podniky čelí a tato norma poskytuje návod a postupy, které pomohou organizacím vytvářet bezpečná pracoviště.

Pracovníci na projektu Greenbuddies

„S postupným vývojem norem zahrnujících kvalitu výrobku/produktu/služby se posouvá i vnímání společností, které se do zavádění systémů kvality zapojily. Kvalita se již dávno netýká pouze výrobkové/produktové kvality, ale zahrnuje i systémy týkající si bezpečnosti práce, vlivu společnosti na své okolí a celkovou společenskou odpovědnost firmy,“ říká Ing. Tomáš Pokorný, Senior Partner ve společnosti e-ISO a.s. „Výrazně se také změnila motivace pro získání certifikovaného systému Z vnějších vlivů postupně mizí umělé filtrační kritérium ve výběrových řízeních a je nahrazováno tlakem v rámci dodavatelských řetězců. Při činnosti společnosti na více mezinárodních trzích je pak certifikovaný systém jednoznačnou výhodou, protože řada národních regulativů vychází z mezinárodních ISO norem. Příkladem může být VCA certifikační proces bezpečnosti práce v Holandsku, který v sobě v podstatě obsahuje prvky standardů ISO 9001 a ISO 45001. Pro společnosti, které dodávají své produkty na více mezinárodních trhů je pak certifikace dle mezinárodních standardů nezbytností,“ dodává.

V Beneluxu je zvykem posuzovat bezpečnostní rizika při výstavbě fotovoltaiky jak na střeše tak na poli metodou VCA. Naši projektoví manažeři a stavbyvedoucí získali certifikát VCA nebo jeho německou obdobu SGU na úrovni Operational Supervisers. Montážníci si vystačí s Basic Elements of Safety.

Pro Greenbuddies je certifikace nástrojem pro upravení interních procesů a vylepšení pozice na trhu, kde často díky těmto normám splňuje firma kritéria pro zisk zakázek. V budoucnosti má firma v plánu získat také certifikaci ISO 14001, která je elegantním nástrojem na řízení dopadu aktivit firmy na životní prostředí. Firma díky ní prokazuje své závazky v prevenci znečištění, plnění právních požadavků a neustálé zlepšení svého systému environmentálního managementu, úspory energií a materiálových zdrojů.

Jaké jsou vyhlídky EU na světovém bateriovém trhu?

Bateriové technologie jsou jedním z pilířů energetické transformace. Baterie umožňují elektrifikaci dopravního sektoru a začlenění obnovitelných zdrojů energie do energetického mixu. Tyto dvě oblasti rozvoje jsou jádrem strategie Evropské unie, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.

Celosvětový trh se skladováním energie zažívá rozmach. Do roku 2025 by měly kapacity stacionárních bateriových úložišť a prodeje lithium-iontových baterií pro automobily vzrůst oproti roku 2020 o 450% na 78 GWh, resp. o 390 % na 700 GWh. V hodnotovém vyjádření by jen evropský trh mohl podle údajů Evropské komise představovat od roku 2025 dvě stě padesát miliard eur ročně. Baterie jsou navíc pro automobilový průmysl strategickou záležitostí: představují 30 až 40% ceny elektromobilu.

Zdroj: Unsplash.com

Trh je i nadále velmi závislý na vládní podpoře v automobilovém průmyslu i v odvětví stacionárních úložišť. Snížení nákladů na řešení pro ukládání dat je nejlepší cestou k dosažení udržitelného růstu. Toto snížení nákladů závisí především na inovacích a úsporách z rozsahu. Výrobci baterií investují velké prostředky do nových výrobních kapacit a výzkumu. Inovační úsilí je důležité i mezi integrátory, tedy subjekty, které finalizují kompletní řešení pro konečného uživatele Provozovatelé se rovněž připravují na řešení stále náročnějších restrikcí z hlediska dopadu na životní prostředí a začlenění do cirkulární ekonomiky. Omezení, která v sobě na druhou stranu skrývají potenciál mnoha příležitostí dalšího pokroku díky opětovnému využití použitých baterií a recyklaci.
Elektrifikace dopravy by mohla zvrátit poměr sil na světovém automobilovém trhu ve prospěch Číny a urychlit pokles evropské průmyslové výroby, který lze pozorovat již delší dobu.

Téměř tři čtvrtiny globální kapacity výroby bateriových článků se v roce 2019 nacházely v Číně. Tato průmyslová dominance jde ještě dál a rozšiřuje se na výrobu klíčových komponent bateriových článků: dvě třetiny výroby katod a anod se nacházejí v Číně. Čína se prosadila i v předcházejících článcích hodnotového řetězce. Baterie jsou jádrem nové geopolitiky surovin. Čínské těžební společnosti chytře dokončily významné zahraniční akvizice, aby si zajistily dlouhodobé dodávky surovin.

Evropská unie nyní čelí mnoha výzvám. Výroba baterií bude muset být konkurenceschopná, aby obstála v čínské konkurenci. Hlavním cílem zůstává recyklovatelnost baterií. V neposlední řadě existuje naděje, že nové vyvíjené technologie na bázi nových chemických sloučenin, potřebných pro výrobu bateriových článků, by mohly potenciálně změnit dosavadní, pro Evropu nepříznivý trend. Rozvoj evropského bateriového průmyslu je proto prioritou, která EU umožní zajistit energetickou transformaci a hájit své hospodářské zájmy.

Account manager pro Benelux

Společnost Greenbuddies Energy BV v Nizozemsku oslavila první rok své existence. Během tohoto roku se tým výrazně rozrostl, zejména proto, aby mohl podpořit našeho partnera v oblasti vývoje fotovoltaických elektráren, společnosti SENS Energy. Kromě toho je třeba věnovat velkou pozornost také kontraktačnímu trhu v Nizozemsku, a proto jsme se rozhodli do týmu přibrat Account Managera, který by se tomuto rychle se rozvíjejícímu trhu věnoval.

Siem Kompier se k týmu připojil v říjnu a úspěšně převzal agendu od Jose Schlagena, který řídí společnost v Eindhovenu. Jeho cílovým trhem není pouze Holandsko, ale je zodpovědný za rozvoj trhu v Belgii a Lucembursku. Níže si můžete přečíst krátký dotazník se Siemem:

Co tě nejvíce překvapilo na práci pro Greenbuddies?

Na práci pro Greenbuddies mě nejvíce překvapilo, jak velké je množství lidí a stakeholderů, kteří jsou zainteresováni v celém procesu projektů. Výborná komunikace mezi všemi zúčastněnými stranami je nutná k úspěšné exekuci celého projektu.

Mimo to, množství důvěry a nezávislosti, která byla mé osobě svěřena, předčila mé očekávání. Pracovní prostředí lze popsat jako neformální, ale zároveň zaměřené na výsledky – ale také vždy připravené vyrazit na pivo, které odstartuje víkend.

Co považuješ na své práci za nejtěžší?

Nejnáročnější na mé práci account manažera je předat správné sdělení, najít správné lidi a přetvořit tyto dva aspekty ve spolehlivé partnerství.

Za druhé se ukázalo, že pro mě jako nováčka v solárním průmyslu bylo poměrně obtížné v krátkém časovém horizontu zcela pochopit všechny technické a provozní prvky procesu projektu.

Co děláš když nepracuješ?

Považuji se za aktivního a společenského člověka, který má řadu koníčků. Čtyřikrát týdně chodím cvičit do posilovny a dvakrát týdně s přáteli hrát fotbal. V létě se rád projíždím na své motorce po krásných místech a také velmi rád cestuji a poznávám nová místa. V neposlední řadě také rád chodím na pivo.

Jak by tě někdo popsal?

Přátelé a rodina by mě popsali jako společenského člověka, který je velmi otevřený, upřímný a čestný. Někdy jsem až moc upřímný, což znamená, že by pro mě někdy bylo lepší být více strategický ve volbě slov. Ale myslím, že mi to neubírá na smyslu pro humor.

Greenbuddies Tipy – Prosinec 2021 22.12.2021

Sources: pexel.com

Greenbuddies Charging – Nejen projekty živ je člověk…

Blížící se závěr roku přináší možnost se, navzdory vrcholící sezóně, na chvíli pozastavit a krátce si zrekapitulovat uplynulých téměř dvanáct měsíců. Pro mladší „nabíjecí“ sestru našeho solárního businessu byl v rámci skupiny Greenbuddies právě končící rok velmi úspěšný a dá se dokonce říci, že byl v pravém slova smyslu přelomový.

Obchodním těžištěm Greenbuddies Charging je budování nabíjecí infrastruktury pro potřeby rychle rostoucí evropské elektromobility. Dávno už to neznamená pouze stavět a zapojovat nové, či opravovat stávající nabíjecí stanice pro elektrovozy. Potřeby našich zákazníků velmi často zahrnují také budování přístřešků (carportů) pro elektřinou poháněné vozy svých klientů, připojování fotovoltaické elektrárny jakožto lokální zdroj ekologické elektřiny, instalace a  konfigurace bateriových úložišť, či návrh a položení veškeré kabeláže, tedy dodání kompletního řešení od A do Z.

Nově dokončený projekt carportů v Lutzmannsburgu

My v Greenbuddies Charging vnímáme příslib poskytování kompletních služeb našim zákazníkům nejen jako prázdnou marketingovou frázi, ale jako opravdový závazek pro každého z nás. Stále častěji se setkáváme s klienty, kteří se na nás obracejí s žádostí, abychom jim na základě našich zkušeností a dobré praxe pomohli zhodnotit ekonomickou a technickou proveditelnost jejich investičních záměrů. Takové požadavky přicházejí z různých průmyslových oborů, ať už z dopravního strojírenství, logistiky či segmentu nakládání s odpady. Nebudu se tajit tím, že takováto důvěra nás nesmírně těší. Je to pro nás důkaz, že kompetence naší společnosti, kterou podnikatelská komunita vnímá velmi pozitivně a je připravena ji využívat, se již neomezují pouze na kvalitní a spolehlivou realizaci projekčních, stavebních a elektroinstalačních prací. Do popředí zájmu se ve větším měřítku dostávají i naše „soft“ dovednosti: poradenství v oblasti získávání dotací, vypracování studie ekonomické návratnosti, srovnávací analýzy technických variant realizace, ale i zcela praktické služby, jako je například změna plánu územního rozvoje apod.

V roce 2021 jsme na tomto poli úspěšně nabídli naše služby klientům, kteří patří ke špičkám ve svém oboru na českém i evropském, resp. světovém trhu. Máme za sebou tři úspěšné projekty a další příležitosti, které chceme rozpracovat v příštím roce, eventuálně v letech následujících. V našich snahách o expanzi do tohoto segmentu se kromě vlastních dovedností můžeme opírat o bohaté zkušenosti našich sesterských entit v rámci skupiny, ať už se jedná o Greenbuddies Consulting nebo Greenbuddies Development. Stejně tak spoléháme i na letité znalosti našich externích partnerů, kteří patří bezpochyby ke špičce ve svém oboru, a to často i v evropském kontextu.

Naše spolupráce s firmami Tritium a Ionity

V letošním roce jsme se díky důvěře jednoho z našich vážených klientů dostali také k možnosti zpracovat technickou oponenturu projektu, předloženého význačným hráčem na poli obnovitelné energetiky. Náš tým doporučil řadu technických vylepšení, která byla směřována, ať už ke zlepšení některých původních technických parametrů projektu nebo k optimalizaci celkových nákladů. K naší velké radosti byla některá doporučení akceptována a tak Greenbuddies Charging – byť není původním projektantem tohoto konkrétního projektu – přece jen zanechá svou stopu na způsobu, jakým v budoucnu proběhne technická realizace zmíněné investice.

Dovolte mi závěrem popřát jménem Greenbuddies Charging i celé skupiny všem našim zákazníkům, partnerům i dodavatelům úspěšný závěr roku 2021, pokud možno klidné prožití vánočních a novoročních svátků. 

Těším se na další spolupráci,

Aleš Damm

Lisování kabelových ok

Téma lisování kabelových ok je problematika, která zdánlivě nevyžaduje velkou pozornost. Realita ale ukazuje, že není radno toto téma podceňovat. Při špatném výběru oka je větší pravděpodobnost způsobení zkratu na jeho spoji, včetně připojeného zařízení. Tímto dojde k výpadku výkonu celé části FVE, který kabel přenáší.

Při odstřižení špatně zalisovaného oka pak dojde ke zkrácení AC kabelu. Tím vzniká komplikace, kdy už leží v zemi desítky metrů kabelů, které váží stovky kilogramů a nelze s nimi pohnout ani o centimetr, natož o centimetrů deset, které chybějí.

Detaily správně zalisovaných kabelových ok

Z ekonomických důvodů se silové AC kabely zpravidla pořizují v hliníkovém provedení, avšak veškeré sběrnice v rozvaděčích, střídačích a trafostanicích jsou měděné. Přímé spojení těchto dvou materiálů vede v čase k jejich reakci a následné nedoléhavosti. Toto vede v důsledku až k jiskření ve spoji a jeho vyzkratování. Použití levného hliníkového oka na měděný přípoj je tedy velmi nešťastným řešením. Pro tento případ je potřeba využití bimetalových ok, či alespoň hliníkovému oku dodat bimetalovou (kupalovou) podložku.

Při výběru ok je nutné vždy pozorně pročítat datasheety a vědět přesně, který kabel bude dodán na stavbu. Nestačí mít pouze informaci o průřezu ale i o jeho typu, tedy zda je kabel “SE”, “SM”, “RM” či “RE”. Pro kabel 240 SE je potřeba jiná velikost oka než pro kabel 240 SM. Běžnou praxí bohužel je, že na stavbu přijdou zdánlivě správně velká oka na kabel 240mm2, ale pak nejdou na 240mm2 kabel osadit.

Výrobců kabelových ok je větší množství, mezi nimi například GPH nebo Wiekowitz, ale zdaleka nejrozšířenějším dodavatelem je firma Klauke. Je potřeba dbát i na to, od kterého výrobce jsou dodány oka, jelikož ne každý výrobce má kompatibilní lisovací kleště s oky jiných výrobců. Nejvíce výrobků je ale kompatibilních s nástroji od firmy Klauke, jejichž kleště po zalisování zanechávají vylisovaný cejch pro ověření, že oka byla zalisována správně nastaveným nástrojem. Toto není normativní povinnost, ale rychlá vizuální kontrola správnosti zalisování. Takovéto profesionální nářadí stojí tisíce euro.

V Greenbuddies se zavazujeme dodávat kvalitně a profesionálně odvedenou práci a proto disponujeme i profesionálním nářadím, v tomto případě hydraulickými kleštěmi Klauke.

 

Krátký dotazník s našimi site managery

Greenbuddies věnují velkou pozornost kvalitě. Jedním z nejdůležitějších aspektů je dosáhnutí každodenní konzistentní správy na místě. Proto jsme v tomto roce vybudovali tým vlastních site managerů, které vysíláme na každé pracoviště, které vyhodnotíme jako vysoce složité (rozsahem, velikostí, technologiemi… atd.). V současné době náš tým tvoří 5 sitemanagerů a máme tu čest se s vámi podělit o pár otázek a odpovědí 3 z těchto kolegů – Vítem, Jakubem a Mirem:

Jakub Vrtiška

• Co vás nejvíce překvapilo v práci pro Greenbuddies?

Nejvíce mě překvapilo, že všichni v Greenbuddies je skvělá parta lidí a všichni výborně vaří.

• Co považujete na své práci za nejnáročnější?

Nejnáročnější je pro mě být daleko od domova a pak najít správnou cestu zpátky.

• Řekněte mi o někom, kdo ovlivnil vaše rozhodnutí spolupracovat s Greenbuddies?

Vždy jsem byl fascinovaný obnovitelnými zdroji a solární energií obzvlášť.

Vítek Kubín

• Kdybyste mohl změnit jednu věc na solárním průmyslu, co by to bylo?
Rád bych viděl zlepšení účinnosti solárních panelů.

• Jaká je vaše osobní filozofie ohledně toho, co by se mělo dělat v oblasti obnovitelných zdrojů/solárního průmyslu?
Obecně si myslím, že bychom se měli zaměřit na střešní instalace a jejich zlepšování. Protože vše, co má střechu, většinou potřebuje i elektřinu a čistou energii dokážeme zajistit přesně tam, kde je potřeba a na jinak nevyužitém prostoru.

• Co může (někoho) o vás překvapit?
Když mi byly 4 roky, držel mě v náručí Michael Jackson, na konci svého koncertu v roce 1996 Praze a společně jsme se rozloučili s davem.

Miroslav Horňák

• Co může (někoho) o vás překvapit?
Před prací v Greenbuddies jsem pracoval v odvětví jaderné energetiky.

• Co byste řekli někomu, kdo přemýšlí o výstavbě FVE?
Navrhoval bych to postavit rychle, dokud tam Slunce ještě je.

• Jak si myslíte, že se změní svět fotovoltaiky během příštích pěti let?
Doufám, že všechna parkoviště u obchodních center budou pokryta FV přístřešky produkujícími solární energii, která bude uložena v bateriích.

• Jak by vás (někdo) popsal?
Jako Medvěda z Tater.

Greenbuddies Christmas greeting card

Greenbuddies Tipy – Listopad 2021 18.11.2021

Sources: Unsplash

Teambuilding do italského Bari a okolí

Navzdory těžkému roku, který výrazně ovlivnila pandemie, se nám díky důslednému a trvalému nasazení daří dodávat nové projekty a také poskytovat našim klientům řešení na klíč. Ve výsledku jsme dokonce vykázali meziroční růst o 20 %.

Všechna tato dřina se vyplatila a rozhodně jsme si zasloužili odpočinek a odměnu za tyto skvělé úspěchy. Naše týmy z Prahy a Eindhovenu se tedy potkaly na 4denním teambuildingovém výletu v Bari a okolí. Můžeme konstatovat, že Itálie je neoddiskutovatelným klenotem Evropy, a tak jsme se na cíli výletu všichni shodli.

První den v Bari jsme místo tradiční prohlídky památek vyrazili na cyklovýlet po promenádě, i když bylo 35 stupňů Celsia. Naštěstí jsme skončili na pláži, sice přeplněné, jak italské pláže v létě obvykle bývají, ale rozhodně to byla příležitost osvěžit se chladným středomořským vánkem.

Následující dny jsme se rozhodli navštívit úžasná místa v okolí, jako je Matera, Alberobello, Polignano a Mare, Castel del Monte a Trani. Kromě nepopiratelné krásy těchto míst jsme opravdu zamilovali do jídla a také tance a zpěvu na ulicích a sdílení jsme naší radosti a úlevy ze zrušených omezení proti šíření Covidu spolu s místními obyvateli.

Bylo to jen pár dní zábavy a odpočinku, ale získali jsme gigawatty tolik potřebné energie pro nadcházející rok.

Účast Greenbuddies na veletrzích Solar Solutions a Intersolar

Tento podzim se Greenbuddies zúčastnili, jako obvykle, velkých veletrhů zaměřených na fotovoltaiku, holandský Solar Solutions a německý Intersolar, který byl v loňském roce zrušen kvůli globální pandemii.

Na prvním z nich jsme měli působivý stánek ve střední linii, kde probíhala setkání s našimi váženými zákazníky a dodavateli od rána do pozdního odpoledne. Náš stánek byl český skrz naskrz, nabízeli jsme občerstvení ve formě lázeňských oplatek a piva Pilsner Urquell.

Intersolar v Mnichově následoval hned poté. Měli jsme naplánováno množství schůzek s našimi staršími váženými partnery, ale i s novými kontakty. Všichni účastníci, kteří si pamatovali předchozí ročníky veletrhu se shodli, že jsou zejména rádi, že se letošní ročník mohl konat a mohli se tak se svými obchodními partnery setkat osobně. 

Když se ohlédneme za veletrhy, můžeme naši účast vyhodnotit jako úspěšnou, jelikož jsme nejen nabyli nových kontaktů, ale utvrdili jsme partnerství s těmi stávajícími a osnášíme si nové znalosti v oboru. Odvětví obnovitelné energie se hýbe dopředu ve skocích a špičková technologie je často součástí mainstreamu již následující rok. Pevně věříme, že pandemická situace se bude jen zlepšovat a těšíme se na další ročníky.

Služby Greenbuddies Charging pro Tritium a nabíječky IONITY

Díky mnohaletým odborným znalostem podporuje tým Greenbuddies Charging naše zákazníky ve všech fázích jejich projektů ukládání energie: konzultace, studie proveditelnosti, dodávka, instalace, uvedení do provozu a údržba. Máme mnoho silných partnerství s klíčovými hráči v rychle se rozvíjejícím odvětví fotovoltaiky a bateriových uložišť.

Jedním z těchto partnerství je se společností Tritium, která od roku 2001 navrhuje a vyrábí vlastní hardware a software pro rychlejší a spolehlivé DC nabíječky. Navázali jsme také partnerství s IONITY, společným podnikem BMW Group, Mercedes Benz AG, Ford Motor Company, Hyundai Motor Group a Volkswagen Group s Audi a Porsche, založené v roce 2017.

Zdroje:

[1] https://www.hybrid.cz/shell-otevrel-v-cesku-prvni-rychlonabijeci-stanici-ionity/
[2] https://insideevs.com/news/351273/2020-ionity-40-stations-uk/

Spolupráce Greenbuddies Charging a společností Tritium je na mnoha úrovních. Nabíjecí stanice nejen opravujeme a poskytujeme k nim kompletní servis, ale provádíme i kompletní výměny. Nabíjecí stanice a technologii zajišťuje Tritium, testovací fázi výměn pak provádějí technici Tritium a IONITY ve spolupráci s techniky Greenbuddies Charging na místě. Poskytujeme kompletní servis pro mnoho nabíjecích stanic v Německu a České republice a minulý měsíc jsme rozšířili naše působení do Polska, kde tým Greenbuddies Charging již provedl opravy stanic ve dvou lokalitách, Kazsewy Kóscielne a Świecko.

Greenbuddies Tipy – Říjen 2021 02.11.2021

Zdroje:  Shutterstock

Solární elektrárny na střechách velkých obchodních řetězců

Solární energie je využívána společnostmi nejen z ekonomických důvodů, kdy je pokryta částečná či úplná spotřeba elektrické energie objektu. Ale lze ji taky označit jako ekologické řešení pro získávání energie.

Je zřejmé, že za ekologickou společnost nelze pokládat tu, která pouze využívá obnovitelné zdroje, ale je potřeba do této filozofie zapojit další kroky, jako je například snížení energetických nákladů společnosti, recyklace odpadu, adekvátní elektronické vybavení aj. Investice do obnovitelných zdrojů je však jedním z prvních kroků vedoucí k ekologičtější společnosti. Již mnoho velkých průmyslových parků využívá možnost instalace solárních panelů na střechy hal a nově například i velké obchodní řetězce jako je Lidl, Tesco, Aldi, Carrefour nebo Kaufland. Energie vyrobena v těchto solárních elektrárnách představuje pro řetězce mnoho výhod [1]: 

• Pomáhá zvládnout velké zatížení.
• Minimalizuje náklady na energii (především energii na chlazení).
• Optimalizuje míru spotřeby energie.
• Pokračuje v dodávkách během výpadku proudu.
• Nabízí možnost prodeje přebytku energie (generuje pasivní příjem).
• Možnost nabídky bezplatných nabíjecích stanic pro elektrická auta zákazníkům (benefit).
• Může přispět k ekologickému vnímání značky.

Zobrazení možností využití solární energie velkými obchodními řetězci.

Jak už bylo řečeno, mnoho obchodních řetězců má v plánu investovat do solárních elektráren. Například Tesco si v UK klade za cíl do roku 2030 generovat 10 % své spotřeby energie pomocí solární energie a v rámci svého velkého projektu green energy již instalovalo solární panely na 187 lokalitách o velikosti 335 000 m2.  Aldi zavedlo solární panely ve více než 240 britských obchodech. Lidl v UK oznámil, že ve všech nových prodejnách bude instalovat solární panely v rámci nového závazku uhlíkové neutrality do roku 2022 [2, 3, 4].

V říjnu se Greenbuddies věnuje DC části projektu, který se nachází na střeše budovy velkého obchodního řetězce v Almere v severní části Holandska. Výstavba první etapy projektu zahrnuje instalaci panelů na přibližně ¼ střechy a bude probíhat zhruba 1 měsíc. Celkově však bude realizována výstavba o velikosti 1,2 MWp na ploše cca 8 400 m2, kde bude instalováno 2686 panelů a 6 invertorů.

Doufáme v další úspěšnou spolupráci s tímto klientem na dostavbě zbývajících ploch na střechách obchodních řetězců.

Dokumentace stavby solárního parku v Almere.

Zdroje:

[1] https://www.sma-sunny.com/en/why-supermarkets-should-switch-to-renewable-energy/
[2]https://www.solarpowerportal.co.uk/news/tesco_expands_its_solar_capacity_with_new_ppa_with_edf
[3] https://storebrands.com/lidl-invests-12m-solar-energy

Přístavy pro nákladní automobily

S rostoucí poptávkou po elektřině roste i potřeba její výroby. Současné trendy nám ukazují, že fotovoltaické moduly mohou být skvělým řešením pro budoucnost, ale…

Existuje široká škála komerčních a obytných budov, kam je možné moduly umístit, ale stačí to? Kromě projektů na střechách se v tomto odvětví hodně pozornosti věnuje umisťování fotovoltaických modulů na pole, což je koncept, který je často vnímán kontroverzně. Vedle střešních a pozemních projektů existuje ještě jedno řešení, které nevyžaduje zakrytí střech ani úrodnou půdu. Toto řešení se nazývá carport. Tato konstrukce se nejčastěji vyrábí ze dřeva nebo oceli a proměňuje běžnou parkovací plochu v něco, co se blíží kryté garáži (která vyrábí vlastní energii!). Kde všude lze toto řešení využít? Téměř všude – hotelová parkoviště, parkoviště pro wellness, parkoviště pro sportovní kluby a mnoho dalších!  Na střeše Carportu jsou umístěny fotovoltaické moduly, které vyrábějí zelenou elektřinu. Řešení otázky, kde by měly být umístěny solární moduly, je jasné, a to především díky dvojímu využití pozemku.

Nedávno byl tento trend obohacen o řešení Truckport. Konstrukce z oceli je dostatečně pevná, aby byla tak vysoká, jak je potřeba pro zakrytí velkých nákladních automobilů – které jsou mnohem vyšší než průměrný osobní automobil. Truckport může být vyroben pro kabiny nákladních automobilů nezávisle na přívěsech, ale lze je využít i pro uskladnění nepoužívaných přívěsů. Elektromobilita se posouvá vpřed k ekologičtější budoucnosti stále rychleji a nebude trvat dlouho, než uvidíme v provozu spoustu E-trucků. Současná legislativa téměř ve všech zemích EU snižuje maximální počet hodin jízdy za den pro každý nákladní automobil. To bude pro řidiče kamionů ideální příležitost zaparkovat pod truckportem a nabíjet svůj kamion elektřinou vyrobenou „nad nimi“ ve fotovoltaických modulech.

Ambiciózní projekty Greenbuddies v Beneluxu ve spolupráci se společností SENS – STEAG Solar Energy Solutions 

Greenbuddies pohání vpřed budoucnost odvětví spojený s inovativními koncepty projektů. Právě z tohoto důvodu jsme se kromě naší stavební větve začali věnovat celým vývojovým fázím projektů v celé EU – a to jak v oblasti velkoplošného solárního nabíjení, tak i nabíjení elektromobilů. Před samotným spuštěním vývoje bylo třeba podniknout velké množství přípravných kroků, na začátku roku 2020 – při počátcích pandemie Covid 19 – Greenbuddies zahájila aktivity směřující k rozvoji portfolia fotovoltaických parků v Nizozemsku.

Do čela nově založené společnosti Greenbuddies Energy BV nastoupil Jos Schlangen, zkušený profesionál v oblasti fotovoltaiky. Po jednání s několika investory jsme s potěšením oznámili, že jsme zahájili spolupráci se společností SENS / STEAG. Důvod, proč jsme se rozhodli právě pro tuto spolupráci, je zřejmý – německou společnost (dříve známou jako Gildemeister) již dlouho známe jako flexibilní, kreativní a vyznávající stejné hodnoty, jako je férovost, transparentnost a etika ve všech obchodních praktikách. 

„Nyní, když už máme několik měsíců spolupráce za sebou, můžeme říci, že to byla opravdu skvělá volba,“ říká Aleš Spáčil, Chief Sales Buddy společnosti Greenbuddies. 

Naše budoucí společné portfolio se bude skládat z polí, střech a plovoucích solárních panelů ve všech třech zemích v Beneluxu. Očekáváme, že mladý tým developerů dokončí developerské portfolio v rozsahu minimálně 250 MW, což představuje velký příliv práce pro mnoho našich stavebních firem v následujících letech.

Tipy Greenbuddies – Září 2021 24.09.2021

Sources: Maurizio La Cava, Pixabay, Shutterstock

Od greenu ke green energy

Historie 54 jamkového golfového hřiště se začala psát v druhé polovině 20. století. V důsledku klesajícího zájmu o golf se vedení rozhodlo o využití části svého pozemku k získávání zelené energie.
Historie v současnosti největšího realizovaného fotovoltaického parku s instalovaným výkonem více jak 130 MWp v Nizozemí se začala psát v květnu 2021. Solární park leží jižně od malé vesnice Biddinghuizen. Pro přípravu projektu bylo zapotřebí srovnat členitý terén golfového hřiště. To byla velká výzva, protože území kdysi využívala armáda jako cvičnou střelnici. Nejprve musela specializovaná firma na vyhledávaní munice prozkoumat celou oblast, aby následné práce byly bezpečné.

Při výstavbě projektu bylo zapotřebí překonat řadu překážek. Jednou z nich je hladina podzemní vody. Celé území bylo kdysi zaplavenou vodou a solární park se nachází 3 m pod úrovní moře. S čerpáním mají v Holandsku velké zkušenosti a několik výkonných membránových čerpadel udržuje hladinu spodní vody pod rýhou všech výkopů.

Společnost Greenbuddies společně s dlouholetým Německým partnerem Evia Verkehrstechnik GmbH se na projektu podílí kompletní stavbou mechanické části solární elektrárny. Je zde použit konstrukční systém Zimmemrann, se kterým máme bohaté zkušenosti. Beranění provádíme až třemi ramovacími stroji Gayk, které dokážou zatlouci 300-350 pilotů denně. Elektrárna je koncipována východ západ a rozdělena na třináct bloků, které se dokončují v koordinaci s elektrikáři jeden po druhém.

 Součástí kontroly kvality konstrukce před pokládkou panelů je kontrola utahovacích momentů všech šroubových spojů. Pro tuto činnost používáme kalibrované kontrolní klíče Gedore BDS160 s rozsahem 30 až 160 Nm. Taktéž provádíme kontrolu sklonu konstrukce digitální vodováhou Bosch  GIM 60.

Řeč čísel: bude instalováno více jak 300 000 panelů značky Jolywood o výkonu 470 Wp v uspořádání východ-západ, více jak 460 střídačů značky Sungrow. Roční produkce pokryje spotřebu 40 000 domácností a přispěje ke snížení CO2 o 45 000 tun za rok.

 Jaký je váš názor na proměnu exkluzivního golfového klubu na veřejně prospěšnou energetickou stavbu?

Je budoucnost mobility skutečně elektrická?

Někomu se může zdát, že dnešní článek začíná poněkud provokativní otázkou. Proč by měl někdo takovou evidentní skutečnost zpochybňovat? Ve skutečnosti si v Greenbuddies Charging nemyslíme, že existuje mnoho sporů o elektrické budoucnosti mobility, ať už ve formě bateriového pohonu či palivového článku, případně jejich mixu. Otázka spíše zní „JAK“ a JAK RYCHLE“. Pojďme se krátce podívat na to, proč si to myslíme. 

Někomu se může zdát, že dnešní článek začíná poněkud provokativní otázkou. Proč by měl někdo takovou evidentní skutečnost zpochybňovat? Ve skutečnosti si v Greenbuddies Charging nemyslíme, že existuje mnoho sporů o elektrické budoucnosti mobility, ať už ve formě bateriového pohonu či palivového článku, případně jejich mixu. Otázka spíše zní „JAK“ a JAK RYCHLE“. Pojďme se krátce podívat na to, proč si to myslíme. 

Všude kolem nás je dostatek důkazů, že se pojetí mobility mění – a to z hlediska bezemisní dopravy – k lepšímu. Přestože určité výzvy spojené s postupnou elektrifikací současného vozového parku přetrvávají, čekají nás také příležitosti slibující hmatatelné výhody. To je vidět zejména ve městech, kde se dnes setkáváme s problémy jako jsou emise, dopravní zácpy a bezpečnost.

Pokud by tedy toto status quo mělo pokračovat, problémy související s mobilitou by se stupňovaly, protože růst počtu obyvatel a životní úrovně by vedl k nárůstu vlastnictví automobilů a prodlužujícímu se průměrnému dojezdu vozidel. V reakci na to přichází automobilový průmysl s širokou plejádou inovací určených pro městské komunikace, jako je mobilita jako služba, inteligentní systémy řízení dopravy a parkování, řešení pro sdílení nákladní dopravy a nové koncepty dopravy na dvou nebo třech kolech.

Současný potenciál pro změnu způsobu cestování je v podstatě výsledkem změn ve třech hlavních oblastech: regulace, chování spotřebitelů a technologie.

Regulace. Vlády a obce zavedly regulace a pobídky, které mají nastartovat přechod k udržitelné mobilitě. Regulační orgány po celém světě definují přísnější emisní cíle. EU zavedla program „Fit for 55“ (tj. „Připravený na 55“), jehož cílem je sladit politiky v oblasti klimatu, energetiky, využívání půdy, dopravy a daní tak, aby se do roku 2030 snížily čisté emise skleníkových plynů nejméně o 55 %. Americká administrativa zavedla cíl 50 % elektromobilů (EV) pro rok 2030. Zatímco odborná veřejnost často předkládá technické argumenty, proč by tyto ambice mohly být nereálné (mnohem více argumentuje napjatým načasováním než samotnou podstatou a směrem změny), mnoho vlád nabízí také dotace na nákup elektromobilů a jejich nabíjecí infrastrukturu.

Kromě toho se řada městských úřadů snaží omezit používání osobních vozidel a dopravní zácpy tím, že nabízí větší podporu alternativním způsobům mobility, jako jsou jízdní kola, elektrické koloběžky atd. Například Paříž oznámila, že investuje více než 255 milionů eur do modernizace své cyklistické sítě a přemění 50 kilometrů jízdních pruhů pro automobily na cyklostezky. Cyklostezky se budují v Praze, velkých městech v Rakousku, Německu a dalších evropských zemích. Mnoho městských oblastí také zavádí omezující předpisy pro vjezd automobilů, zejména s dieselovými motory. Ve skutečnosti již více než 150 měst v Evropě vytvořilo předpisy pro omezení vjezdu vozidel se spalovacími motory do centra z důvodu nízkých emisí a mimořádných situací v oblasti znečištění.

Chování spotřebitelů.

Chování a informovanost spotřebitelů se mění, protože stále více lidí je nakloněno přijmout alternativní způsoby dopravy. Cestování pomocí vypůjčených jízdních kol a e-koloběžek v centrech měst podle některých studií meziročně vzrostlo o 60 % a některé prognózy naznačují, že průměrné využívání jízdních kol (sdílených i soukromých) se v post-pandemické realitě pravděpodobně zvýší o více než 10 % ve srovnání s úrovní před pandemií. Kromě toho jsou spotřebitelé stále otevřenější možnostem sdílené mobility. Více než 20 % dotázaných Němců uvedlo, že již využívají služeb sdílené dopravy (6 % tak činí alespoň jednou týdně), což může přispět ke snížení ujeté vzdálenosti a emisí z konvenčních vozidel.

Technologie.
Klíčoví hráči a celé odvětví zkracují inovační cykly automobilových technologií, protože stále rychleji vyvíjejí nové koncepty elektrické, propojené, autonomní a sdílené mobility. Jen za posledních deset let odvětví přilákalo investice ve výši více než 340 miliard eur – z toho přibližně 85 miliard eur od začátku roku 2020. Všechny tyto peníze obvykle končí ve společnostech a výzkumných a vývojových start-upech zaměřených na elektrifikaci mobility, propojených vozidel a technologie autonomního řízení. Takové technologické inovace pomohou snížit náklady na pořízení elektromobilů a učiní ze sdílené elektrické mobility skutečnou a životaschopnou alternativu k vlastnictví automobilu.

Ať se nám to líbí, nebo ne, elektrifikace bude nepochybně hrát významnou roli při utváření budoucnosti odvětví mobility a představuje zajímavé příležitosti ve všech segmentech vozidel, i když rychlost a míra změn se bude pravděpodobně lišit. Pro zajištění rychlého a širokého rozšíření elektromobility je důležitým prvním předpokladem rozšířené uvádění nových elektrických vozidel na trh. Aby byla transformace úspěšná, musí kromě toho hladce fungovat celý ekosystém mobility. Ten zahrnuje výrobce a dodavatele elektromobilů, financující instituce, prodejce, poskytovatele energie a provozovatele dobíjecích míst – v podstatě všechny, kteří se starají o uspokojování potřeb budoucí široké komunity emobility.

Společnost GB Energy BV se rychle rozvíjí

Od ledna 2021 se společnost Greenbuddies vrhla na nizozemský trh solárního developmentu spolu s Josem Schlangenem jakožto ředitelem společnosti Greenbuddies Energy B.V. Zcela nový subjekt Greenbuddies byl založen z nizozemského Eindhovenu s cílem rozvíjet rozsáhlé solární projekty ve všech třech zemích Beneluxu. Společnost Greenbuddies Energy nedávno podepsala dlouhodobou dohodu o spolupráci s německou společností SENS (STEAG Solar Energy Solutions GmbH, dříve známou jako Gildemeister), která expanduje na nizozemský trh jako významný dodavatel EPC. Současně bude společnost Greenbuddies se sídlem v Praze (působící v celé EU) nadále nabízet instalační a dodavatelské služby širokému spektru komerčních a utilitárních subjektů na trhu.

To, že Jos Schlangen stojí v čele nizozemského subjektu, přináší klíčovou výhodu v podobě více než 30 let zkušeností v oblasti solární energie po celém světě. Jos zahájil svou dráhu ve světě solární energie ve společnosti Shell Solar, následně pracoval pro společnosti Siemens, TP Solar a další. Josova kariéra ho zavedla k rozvoji projektů po celém světě (Ghana, Filipíny, celá Evropa a další), nyní je rád, že může své zkušenosti přenést zpět do své vlasti, aby spolu s Greenbuddies posunul trh do inovativnější a zároveň vyspělejší sféry.

Je vzrušující předávat desítky let zkušeností mladému podnikatelskému týmu, který se zaměřuje na inovace v oblasti přechodu k energetice„, dodal Jos.

V průběhu roku 2021 vybudovala společnost Greenbuddies Energy motivovaný tým, který se vypořádá s náročným úkolem rozvíjet rozsáhlé projekty na hustě konkurenčních trzích. Tým se rozrůstá rychlým tempem. Jos Schlangen vede tým, který tvoří Thijs Kruidering (jako tvůrce projektů), Charlotte Eekhof (jako právní podpora) spolu s Jimem Voornem, Hidde van der Weij a Sarou Kruidering (kteří pracují na konkrétních projektech výzkumu a vývoje pro stimulaci inovací). Greenbuddies Energy očekává, že v průběhu roku bude svůj tým dále rozšiřovat. Nový subjekt aktivně navazuje řadu strategických partnerství, včetně společností Siemens, Greenpoint Fuels, Olyx, AquaBattery, poradenské společnosti TD&S a dalších. Ta budou sloužit k tomu, aby přinesla nové inovativní myšlenky ve způsobu, jakým se solární parky v současnosti i v budoucnu rozvíjejí. Při pohledu do budoucna, s rostoucím přetížením sítě a také s mizejícími dotačními opatřeními, nezbývá rozvoji solárních parků nic jiného než přinést klíčové inovace v oblasti odběru, skladování a rozsahu, aby si udržel rychlý růst podílu na celkovém trhu s energií.

Výše zmíněný tým si spolu se společností SENS stanovil ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2025 250 MW dokončených projektů v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. Přestože jsou tyto cíle ambiciózní, Greenbuddies a SENS je považují za reálné vzhledem k rostoucí poptávce po solární energii zejména na nizozemském trhu. Předpokládá se, že tato poptávka se v blízké budoucnosti přenese i do ostatních zemí Beneluxu, v čemž chce společnost Greenbuddies hrát klíčovou roli. Vývoj společnosti Greenbuddies Energy v současné době konkrétně pokračuje na řadě rozsáhlých lokalit po celém Nizozemsku, buďte ve střehu a v následujících měsících a letech se dozvíte více o všech připravovaných projektech!

Tipy Greenbuddies – srpen 2021 23.08.2021

Zdroj: Maurizio La Cava, Solarsolutions.nl 

Klady a zápory nabíjení veřejného osvětlení

Myšlenka využití stávající infrastruktury veřejného osvětlení ve velkých městech pro nabíjení elektromobilů není nová. Již před několika lety mnoho velkých městských samospráv po celém světě přijalo plány na snížení závislosti svých měst na fosilních palivech a je zřejmé, že zelená městská doprava hraje v tomto smyslu důležitou roli. Druhým cílem mnoha velkých měst v oblasti podpory osobní přepravy bez obsahu uhlíku je podpořit další rozšiřování elektromobility také u té části městské populace, která nemá možnost domácího nabíjení svých bateriových či plug-in hybridních vozidel.

Mezi městy, která jsou v této oblasti v popředí, si přední postavení udržuje Londýn. V roce 2016 odpovídajícím způsobem dovybavili první sloup osvětlení a nyní jich mají již několik stovek. Tato iniciativa je součástí jejich plánu Go-ultra Low City, které plánuje v příštích několika letech průběžně zvyšovat počet nabíjecích míst na sloupech veřejného osvětlení. Londýnská radnice věří, že se to stane jedním z nejvýznamnějších katalyzátorů pro urychlení prodeje elektromobilů v aglomeraci. Londýn implementoval své řešení instalací jednoduchých zásuvek do stožárů městského osvětlení s tím, že řidiči elektromobilů si mají koupit chytrý kabel k nabíjení svého vozu. Jednoduchost řešení Ubitricity (to je německý start-up zodpovědný za infrastrukturu nabíjení veřejného osvětlení v Londýně) umožňuje implementaci nabíjecích stanic, aniž byste museli provádět komplikované práce na infrastruktuře, jako je kopání chodníků nebo instalace nevzhledných, samostatných nabíjecích stanic. Dostupná kapacita instalovaných nabíječek stoupla z původních 3 na maximálně 7,7 kW. To z pohledu dnešních dostupných nabíjecích rychlostí není vskutku mnoho, ale jak vedení Londýna věří, větších rychlostí typicky není ani potřeba.

Los Angeles začalo nahrazovat všechny své staré pouliční lampy se sodíkovými lampami inteligentními verzemi LED, které spotřebovávají méně energie. Tento program byl zahájen v roce 2009. Výsledkem byly nejen ekonomické úspory ale náhle také nadbytek energie. Z tohoto důvodu město začalo investovat do nových nabíjecích stanic pro elektromobily připevněných ke sloupkům veřejného osvětlení. Tak LA zahájilo v roce 2016 program instalace nabíjecích stanic EV na sloupy veřejného osvětlení. Umístění dobíjecích stanic ve městě závisí především na identifikovaných vzorech městské dopravy. Město hledá oblasti s hustým provozem vozidel a také čtvrti, které mohou být z hlediska nabíjecí infrastruktury nedostatečně vybavené nebo je přehlížejí společnosti ze soukromého sektoru zabývající se nabíjením. Některá vytipovaná místa také pocházejí z požadavků obyvatel města.

Praha se vydala na cestu k využití stávající sítě pouličních lamp pro veřejné nabíjení EV v roce 2020 a předpokládá, že za 2 roky bude realizováno až 100 nabíjecích stanic. Tento krok je jedním ze základních stavebních kamenů strategie nabíjecí infrastruktury pro elektromobily v hlavním městě České republiky. Pražská distribuční společnost PRE zahájila první etapu rozvoje plánovaných dobíjecích zátok pro pouliční osvětlení ve známé městské části Vinohrady. Jsou snadno rozpoznatelné – u patky sloupu je poměrně objemná černá skříň, která poskytuje kryt pro měřicí systém a dalším klíčové součásti nabíjecí stanice. Vlastní nabíjecí zásuvky budou umístěny nad touto skříní. Ačkoli někteří kritici mohou mít námitky proti designu ve srovnání s londýnskou nabíjecí sítí pouličního osvětlení, pražské nabíječky mají minimálně jednu klíčovou výhodu: umožní nabíjení 2 vozidel současně s výkonem až 22 kW, tedy podstatně více než u jeho konkurentů v Londýně. Odhadované kapitálové výdaje činí přibližně 800 milionů korun, z čehož podstatná část představuje kompletní dovybavení příslušného stávajícího systému městského osvětlení.

To zahrnuje výměnu kabelážního systému, obnovu chodníků a výměnu předchozích sodíkových žárovek za mnohem efektivnější a méně energeticky náročné LED diody. Tato nová technologie navíc umožňuje také stmívání pouličních světel v závislosti na intenzitě přirozeného světla nebo v době mimo špičku. Odhadem 500 milionů korun bude ušetřeno v důsledku synergií dosažených díky spolupráci s PRE a využití starší infrastruktury veřejného osvětlení.

Mezi hlavní výhody nabíjení veřejného osvětlení proto patří mimo jiné následující faktory:

•  Snížení zmatku spojeného s nutností vyčlenit další místo pro další veřejné dobíjecí stanice na chodnících, potenciál pro instalování více stanic.

•  Lze instalovat v různé výšce na sloupu.

•  Nízké náklady na instalaci, pokud je napájení světelného stožáru dostatečné (kopání výkopů lze sladit s plánem oprav a modernizace systémů pouličního osvětlení).

•  Rychlost realizace a rozvoje sítě.

Na druhou stranu mohou existovat také určité nevýhody:

•  Instalace je omezena na stávající umístění pouličního osvětlení, jeho standardy a další posouzení vhodnosti.

• Může budit dojem jakéhosi přechodného stavu.

• Může teoreticky ovlivnit integritu městského osvětlení.

• Vyšší CAPEX v případě potřeby modernizace nebo výměny stávající napájecí kabeláže.

Navzdory těmto a možná i dalším drobným nevýhodám lze tvrdit, že nabíjení prostřednictvím pouličního osvětlení je moderní a velmi žádaný prostředek umožňující pronikání E-mobility ve velkých městech sužovaných vysokým znečištěním emisemi CO2 ze spalovacích motorů. . Skutečnost, že již mnoho samospráv velkých světových a evropských metropolí tento koncept zavedlo a mnoho dalších jej testuje, je jasným důkazem jeho přínosů pro zelenou budoucnost městské osobní dopravy.

Nejčastěji používané montážní systémy fotovoltaických elektráren

V posledních letech Greenbuddies, jako aktivní společnost v oblasti fotovoltaiky, spolupracuje s mnoha výrobci montážních systémů. Proto se nebojíme říci, že máme stále přehled o nejnovějších trendech ve fotovoltaice. U střešních projektů je velmi důležité, na jaký typ střechy chcete fotovoltaiku instalovat, protože každá střecha samozřejmě vyžaduje individuální přístup. Dva nejběžnější typy jsou ploché střechy a střechy z trapézového plechu.

Na plochých střechách se často používá zátěžový systém. Ukotvení zajišťuje pouze přídavná zátěž, bez nutnosti prostupu střechou, což poskytuje obrovskou výhodu z hlediska nepoškození  izolace střechy. U šikmých střech s plechovou krytinou se nejčastěji používá systém kolejnic se samořeznými vruty, který se snadno instaluje, neohrožuje izolaci střech a šetří velké množství materiálu.

Tyto druhy montážních systémů nabízí více výrobců po celé Evropě, například Van der Valk, Sadef, Sflex, Avasco, K2, Aerocompact, Esdec, Sunballast, Schweizer nebo další. Pro pozemní projekty je za normálních okolností běžným způsobem kotvení beraněním pilotů. Jedná se o nejekonomičtější a nejjednodušší montážní systém s velmi malým dopadem na životní prostředí.

Stejně jako u střešních montážních systémů existuje v Evropě mnoho výrobců a mezi nejoblíbenější patří Oberhauser, Sadef, PV-Stahlbau, Meiser, PUK Solar, Arausol, MKG, Mounting Systems a další. Na rozdíl od střešních montážních systémů jsou mezi výrobci větší rozdíly. Hlavním rozdílem jsou klémy, kdy u některých z nich je instalace mnohem jednodušší – není potřeba žádných dalších matic, stačí jen nacvaknout. Další společnou a velmi důležitou věcí, která dělá obrovské rozdíly, jsou tolerance při instalaci, zejména při beranění.

Greenbuddies na Solar Solutions 2021

Když se podíváme zpět v čase, naším prvním trhem bylo Německo. Přibližně rok po vstupu na německý trh (v roce 2017) jsme se začali zajímat o trh v Holandsku. Ačkoli se jednalo o některé další aktivity, nejdůležitější byla dobře připravená, a přesto stále velmi skromná účast na Solar Solutions International, nejvýznamnější fotovoltaické výstavě v zemích Beneluxu. Setkání s mnoha potenciálními zákazníky tam přímo zažehnalo možnosti spolupráce s mnoha z nich na jejich projektech. Stalo se tak i přesto, že jsme v roce 2019 měli opravdu skromný stánek.

Jednoduše řečeno: dobrý veletrh má zásadní význam.

Minulý týden – po pozitivní zprávě od nizozemských státních orgánů o povolení konání letošního veletrhu – jsme zahájili skutečnou práci na vytvoření skvělého stánku na skvělém veletrhu, abychom se setkali se spoustou skvělých fotovoltaických odborníků (a nyní i přátel!) z trhů Beneluxu. To znamená, že pracujeme na pěkném designu nového stánku, připravujeme správná sdělení, ladíme návštěvní časy, abychom měli dostatek času na setkání atd. atd. Moc se těšíme, až uvidíme, jak se věci hýbou: jaké nové výrobky jsou na trhu, co lidé připravují na příští rok, a také se dozvíme více o vývoji z hlediska legislativy.

Rádi vás u našeho stánku přivítáme, rádi si s vámi popovídáme na stánku G6!