Greenbuddies NovinkyAktuality ze světa obnovitelné energie

Marketingový/á specialista/ka 21.05.2021

V rámci rozvoje podnikání hledáme do týmu nového/ou 

Marketingového/ou entuziastu/ku

Ve Vaší zodpovědnosti bude expertní podpora prodejního týmu Greenbuddies s.r.o., která pracuje pro zahraniční B2B klienty

V rámci marketingu využíváme:

 • online marketingových nástrojů, jako: Linkedin, Emailkampane.cz, Xing, Facebook, Canva
 • spravujeme korporátní web
 • tiskneme letáky, bannery, roll-upy a další
 • konáme eventy (veletrhy a další)

Mezi hlavní zodpovědnosti bude patřit:

 • Podíl na přípravě marketingové strategie a ročních marketingových plánů
 • Zajištění podpory při organizování a reprezentování na veletrzích a dalších akcích
 • Jakékoli změny a doplňování grafických motivů a dalších aktivit souvisejících s image firmy
 • Update webových stránek
 • Příprava měsíčního newsletteru
 • Postování příspěvků na sociálních sítích
 • Střih krátkých videí pro účely sociálních sítí
 • Zajišťování vizitek
 • Tisk dalších materiálů
 • Zajištění, výběr a rozesílání dárků a PF
 • Kolektování fotek a videí pro marketingové účely
 • Editace a úpravy prezentací
 • Zapisování dat do firemních databází a jejich udržování
 • Pravidelné exportování z CRM
 • Správa CRM (admin), komunikace se společností spravující CRM, řešení technických potíží
 • Skenování všech nových kontaktů/vizitek

Co požadujeme:

 • minimálně středoškolské vzdělání (Marketingového nebo obchodního typu výhodou)
 • Zkušenosti v oblasti online marketingu min. 1 rok (zkušenost s B2B marketingem výhodou)
 • Zkušenosti se zajištěním eventových aktivit výhodou
 • Velmi dobré komunikační a prezentační dovednosti
 • Orientace na výsledek a plnění cílů
 • Práce v týmu i samostatná koordinace aktivit je důležitou součástí denní pracovní náplně
 • Kreativní a netradiční myšlení
 • Flexibilita s ohledem na dokončení cílů

Co vám můžeme nabídnout:

 • odpovídající platové ohodnocení
 • stabilní zaměstnání v rostoucí mezinárodní společnosti
 • přátelský tým ochotný si vzájemně pomáhat
 • denní využití anglického jazyka v mluvené i písemné podobě
 • flexibilní pracovní doba
 • možnost občasné práce z domova
 • mobilní telefon s předplacenými službami i pro osobní použití
 • notebook
 • firemní akce v Čechách i v zahraničí

Zaujali jsme Vás? Zašlete nám strukturovaný životopis s fotografií včetně motivačního dopisu a my Vás budeme v nejbližší době kontaktovat. Těšíme se na Vás!

Kontakt:
Zaměstnavatel: Greenbuddies, s.r.o.
Kontaktní osoba: Denisa Schwarczová
Email: denisa@greenbuddies.eu
Telefon: 736 644 444

Tipy Greenbuddies – květen 2021 20.05.2021

Zdroj: Shutterstock

Elektrické autobusy jsou tady!

Tiché a životní prostředí nezatěžující elektrické autobusy mají oproti svým dieselovým protějškům mnoho výhod. Ještě před několika lety byly elektrické autobusy kvůli velikosti a hmotnosti baterií většinou mikrobusy. Nyní výrobci navrhují elektrické autobusy všech velikostí díky rychlému zdokonalování technologie baterií pro elektrickou mobilitu. Způsob nabíjení baterie také vyžaduje přizpůsobení stávající infrastruktury na trasách a v autobusových vozovnách.

Tzv. „pomalé“ nabíjení prostřednictvím střídavého proudu je v depu nejběžnější. Doba nabíjení závisí na výkonu nabíjecí stanice. Plné nabití baterií obvykle trvá 4 až 6 hodin, provádí se typicky jednou denně a často přes noc. Pokud se autobusy vrátí do vozovny, lze provést další dobití i během dne. Připojení nabíjecího kabelu se provádí ručně. Řešení pro kontrolu zátěže optimalizuje spotřebu elektřiny (inteligentní nabíjení) a zajišťuje, že nebude překročen rezervovaný příkon v depu.
Řešení rychlého nabíjení elektrických autobusů se vyvíjí. Nová metoda nabíjení spočívá v několika rychlých dobitích z depa, když je autobus na zastávkách na trase nebo v cílové stanici, kde obvykle nějakou dobu čeká před vyjetím na zpáteční trasu. Několik výrobců přišlo s řešením pro dobíjení sběrnice fyzickým kontaktem s nabíjecím pantografem. Proto již není nutné připojovat kabel k dobití baterie autobusu. Tyto systémy navíc umožňují snížit hmotnost palubních baterií, což na oplátku umožňuje vyrábět lehčí vozidla, která uvezou více cestujících.
Elektřina pro dobíjení autobusů může být také vyráběna lokálně pomocí fotovoltaických systémů, aby se dosáhlo 100% bezemisní dopravy. Šanghaj zahájil první projekt solární energie pro autobusové nádraží v ČLR. Solární panely o rozloze téměř 2 000 m2 poskytují dostatek energie k dobití 6 autobusů současně. Systém také poskytuje energii pro další potřeby autobusového nádraží a dokonce dodává elektřinu zpět do sítě.
Budoucnost je nepochybně v obnovitelné zelené energii a doprava se velmi rychle změní na čistě elektrickou. Vlády na celém světě usnadňují tento přechod podporou dotačních programů pro nákup elektrických vozidel a pro instalaci nové nabíjecí infrastruktury pro elektromobily často za využití elektřiny pocházející z větší míry z obnovitelných zdrojů energie. Revoluce e-mobility je nezastavitelná. V Greenbuddies Charging jsme hrdí na to, že se této změny můžeme společně s našimi zákazníky a partnery aktivně účastnit!

 

Repowering

Na německém fotovoltaickém trhu se již nějakou dobu objevuje fenomén repoweringu. Repowering znamená výměnu části komponent, nejčastěji panelů. Tato situace může v principu nastat v několika případech. Jedná se o poruchu komponent, jejich zničení či odcizení. Drtivá většina solárních parků čerpá státní podporu ve formě garantové výkupní ceny. Tedy samozřejmě majitel chce mít co největší výrobu, ovšem nesmí porušovat pravidla podpory, aby nedošlo k dotačnímu podvodu.

Za poškození panelů se bere i jejich zrychlená degradace. Hranice pro to, co je normální degradace a co už abnormální, byla v průběhu času přímo určena německou síťovou agenturou a to na úrovni 10% po 10 letech provozu. Výměna panelů je tedy možná za splnění několik podmínek: Nové panely nesmí mít v součtu vyšší instalovaný výkon, než původní panely, staré panely musí být zklividovány certifikovanou firmou, v případě výměny panelů kvůli degradaci musí jejich výkon poklesnout pod 90 % po deseti letech a pokles nesmí být způsoben vnějšími vlivy (např. zaprášení), ale technologickým stavem.
Několik repoweringů, kde se měnily všechny panely na několikamegawatové elektrárně jsme již prováděli. V praxi to znamená demontáž starých panelů, jejich příprava na odvoz, kdy panely často nesmí být zničeny, aby je bylo možné smysluplné odvést na likvidaci. Dále se musí připravit nové DC kabeláže, protože nové výkonnější panely mají jiné délky stringů a položit nové panely na staré konstrukce. Občas je nutné konstrukce upravit. Před začátkem prací je nutné zjistit, co lze znovu použít a co ne – zejména se jedná o fragmenty starých kabelů, které vedou v zemi, o příchytky panelů, které bývají zrezivělé atd.
Z pohledu časové náročnosti lze při velkém repoweringu říci, že trvá jako výstavba nové elektrárny. Místo montáže konstrukce zabere stejně času demontáž starých modulů a úprava konstrukce. Pokládka nových panelů trvá obdobně dlouho při použití nových klem. Dále se dělá nové propojení DC. Jediná výhoda repoweringu je, že se nemusí dělat nové AC. Ovšem díky novým panelům – stejný výkon elektrárny potřebuje méně místa a v případě dostatečné volné přenosové kapacity v síti potom může být volná konstrukce použita pro úplně nové rozšíření, které samozřejmě nespadá již pod repowering. To vše díky novým výkonnějším panelům. Nyní například dokončujeme repowering, kde původní výkon byl 5,7 MW a po výměně panelů bylo na volné konstrukce možné přidat 1,5 MW nového výkonu, tedy o 25 % výkonu více.

Zdroj: SPR Energie

 

Nový Sales Consultant na palubě Greenbuddies

Stále více se angažujeme na německy mluvících trzích: tyto trhy jsou pro Greenbuddies klíčové, protože solární energie roste na popularitě a je silně dotována. Proto se ukázalo, že v oblasti DACH (Německo, Rakousko a Švýcarsko) potřebujeme mít vynikající lidi, abychom se přiblížili novým příležitostem. Od začátku tohoto roku se do našeho týmu připojil nový kolega Jarmil Slesinger a my vám s ním přinášíme krátký rozhovor.

1) Co Tě nejvíce překvapilo na práci u Greenbuddies?
Je ohromující, jak rychle lze fotovoltaickou elektrárnu vybudovat. Jakmile dokončíte plánování, tým profesionálů odstartuje pracovní přípravy  a nový FV park nebo střešní instalace vám doslova roste pod rukama. Lidé, kteří se pak vracejí z dovolené a vidí novou FV elektrárnu, nevěří vlastním očím.
2) Co bys chtěl sdělit někomu, kdo přemýšlí o výstavbě FV elektrárny?
Udělejte to, ať je Vaše motivace jakákoli. Nižší účty za energii, zachování omezených zdrojů fosilních paliv na Zemi nebo snížení znečištění ovzduší. Na konci dne budou platit všechny tyto podmínky, nejen pro majitele, ale i pro nás všechny. Naše planeta profituje z každého instalovaného solárního panelu.
3) Co myslíš, že se ve FV světě změní v následujících několika letech?
Každá evropská země již pracuje na zelené agendě a plánuje, jak se stát uhlíkově neutrální. Například Rakousko plánuje restartovat své daňové zákony v roce 2022 a nyní hodnotí nejlepší způsob, jak ocenit ekologicky destruktivní činnosti. Čína oznámila dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060 v návaznosti na dřívější závazek Evropské unie učinit totéž již do roku 2050. Elektromobily jsou často na titulkách novin, ale uhlíková neutralita bude mít dopad na všechny části našeho života a význam solárních systémů bude neustále růst. Kromě toho budou zásadní další vylepšení systémů skladování energie, aby se zvýšila schopnost FV systémů nahradit stávající zdroje energie a umožnil se dlouhodobý obrat na trhu s energií.

4) Jaké druhy skutečných výzev vidíš jako člen FV týmu?
Šíření COVID-19 výrazně ovlivnilo globální ekonomiku. Odvětví, jako je cestovní ruch, letecké společnosti a maloobchod, v prvních čtvrtletích utrpěly okamžitě, ale následná omezení ovlivnila výrobu surovin a komponent a nedostatek logistiky neuspokojil požadavky globálního trhu. V dnešní době trvá proces objednávání mnohem déle než obvykle a zvýšené ceny surovin negativně ovlivňují náklady.
5) Co rád děláš, když zrovna nepracuješ?
Miluji poznávání nových míst, lidí a kultur. Rád cestuji samostatně bez připravených „prázdninových balíčků“ od cestovních kanceláří. Nezáleží na tom, zda je cíl daleko nebo těsně za vaší zahradou. Rád ochutnávám a nasávám místní jídlo, objevuji zvláštní místa a mívám plán, který se může v daném okamžiku změnit. Někdy zůstávám mimo vyšlapané cesty, protože některá místa nelze objevit, aniž bych se ztratil.
6) Jak by ses popsal?
Neúnavný optimista 🙂

Tipy Greenbuddies – duben 2021 19.05.2021

Zdroj: Unsplash

 

Tým Greenbuddies Charging dále roste

S rozvojem našeho podnikání jde ruku v ruce také potřeba doplňovat náš tým o další kvalitní kolegy. Lidský kapitál je naším hlavním aktivem. Není tedy divu, že výběru vhodných kandidátů a jejich vzdělávání se snažíme věnovat maximální pozornost.

Počátkem března posílil naše oddělení projektového řízení pan Pavel Vycpálek. Rozhodl jsem se, že ho pro aktuální číslo našeho zpravodaje trochu vyzpovídám.

1) Ahoj Pavle, vzpomínám si velmi dobře, že když jsme se spolu začali bavit o Tvém budoucím angažmá v Greenbuddies Charging (GBC), pracoval jsi jako Quality Engineer v automobilovém průmyslu. Co ta pozice vlastně znamenala a jakou paralelu jsi tam pozoroval s Tvou současnou pozicí u nás?

Ano, posledních 15 let jsem pracoval jako Quality Engineer – specialista zákaznického servisu. To znamenalo, že jsem měl na starost několik zákazníků (Audi / Porsche / Lamborghini / Bentley / Daimler / Wabco / Scania / ZF) v produktovém segmentu vyráběných spínačů v závodě TRW Benešov, poslední dva roky se společnost jmenovala BCS-AIS Benešov. Hlavní náplní bylo řešení reklamací spínačů přes portály anebo přímo na místě v automobilkách. Dalším krokem bylo vzorkování a představování nových spínačů přímo v automobilkách nebo výrobcům volantů.
Paralelu s mou současnou rolí v GBC jsem spatřoval spíše s mou předchozí pozicí ve firmě TRW, kdy jsem pracoval v oddělení nových projektů. To znamenalo zajišťovat vše ohledně nového projektu (výrobku) v mateřském závodě (výrobní linka/technologie/pracovní postupy, atd.) s Program Managerem, který pracoval v našem řídícím závodě v Německu, kde sídlil i celý tým konstruktérů.

2) Jaká byla nejprekérnější pracovní situace, do které ses před Greenbuddies dostal a jak to dopadlo?

Za mou dobu v TRW (29 let) bylo těch situací strašně moc a je těžké říci, která byla nejprekérnější.
Možná tedy moje první a také poslední služební cesta do Tuniska k výrobci volantů. Po příletu do hlavního města Tunis jsem si zde půjčil auto, odjel na hotel do Monastiru a další den jel na určenou adresu výrobního závodu. Vyjel jsem raději o chvíli dříve a navigace mě dovedla do nějakého města. Nicméně ten výrobní závod jsem nenašel. Dojel jsem tedy na benzínovou pumpu a ptal se, zda-li něco takového v tomto městě existuje. Arabsky neumím a domluva v angličtině byla skoro nemožná. Nakonec mi volali kolegové z firmy Autoliv a ptali se, kde se nacházím, že na mě čekají u benzínové pumpy jedné konkrétní značky. Já jim povídám, že stojím sice u pumpy té samé značky, ale nevidíme se. Tak jsme si přes aplikaci Whatsapp poslali obrázek mého auta a místa. Nakonec jsme zjistili, že jsme od sebe asi 30 km. Nasedl jsem tedy zase do auta, jel zpět a oni na mě pro jistotu čekali hned při vjezdu do města. Návštěva proběhla nakonec na jedničku a obě strany byly spokojené.

3) Máš teď za sebou měsíc a půl práce pro GBC, jaké máš tedy zatím dojmy? Co Tě překvapilo příjemně a naopak co jsi ale opravdu vůbec nečekal?
Musím říci, že mě překvapil velice přátelský a milý tým se kterým bude určitě fajn spolupráce. A co mě překvapilo – vše je pro mě naprosto nové, takže se to musím naučit. Nějakou povědomost o solární energii jsem měl, ale většina ostatních věcí je pro mě novinkou.
4) Prozradím na Tebe, že žiješ ve středně velkém městě kousek za Prahou (koneckonců, takových nás je v Greenbuddies víc). Jaké v tom vidíš pro sebe výhody či nevýhody?

Já bydlím v rodném městě od narození a jsem zde spokojený. Mám zde vše po ruce a když potřebuji nasát velkoměsto, tak sednu do auta a jsem tam za 30 minut.

5) Jaké předměty Tě nejvíc bavily ve škole?

Na škole jsem měl rád dějepis a hlavně tělocvik, protože jsem sportovně založený. Můj největší zájem je o fotbal, který hraju od svých 6 let až doposud.

6) Pandemie Coronaviru je teď možná až příliš často skloňované téma. Přesto se zeptám – co Ty a COVID?

COVID – to je jedna velká neznámá pro každého z nás. Má tisíc různých podob a na každého útočí jinak.
Já sám jsem onemocněním vloni na podzim také prošel a nebylo to nic příjemného. Zpočátku jsem měl dva dny horečky a po otestování jsem zaznamenal pozitivní nález. Pak následovalo 13 dní v nepříjemných horečkách a poslední den se navíc přidal problém s dýcháním. Posléze se ukázalo, že jsem utrpěl oboustranný zápal plic, pak následovalo CT vyšetření, které mi ještě navíc odhalilo plicní embolii. Okamžitě jsem byl převezen na Covidové oddělení, kde jsem strávil 7 dní na kapačkách, antibiotikách, vitamínech a minerálech. A k tomu celodenní používáni kyslíkové masky. Nějakým zázrakem a dobré péči doktorů jsem byl po 7 dnech propuštěn domů v relativně dobrém stavu. Poté jsem ještě dva a půl měsíce marodil doma. Teď mě ještě bude čekat 3 týdenní pobyt v lázních, aby se mé dýchání vrátilo do normálu.

7) Prozradíš nám na sebe něco, co jsi ještě nikomu neprozradil?

Tak to bych si rád nechal pro sebe 😊.

Pavle díky za rozhovor, přejeme Ti hodně štěstí a úspěchů v Greenbuddies Charging.

Bateriová úložiště jako katalyzátor budoucího rozvoje energetiky?

Dnes a denně v odborných médiích čteme o tom, že další rozvoj energetiky je spojený s decentralizací, dekarbonizací a zrychlujícím se rozvojem obnovitelných zdrojů energie (OZE). Právě nestálé OZE představují pro elektrizační soustavy všech vyspělých zemí velkou výzvu.

Systém přenosových a distribučních sítí totiž potřebuje stabilitu a předvídatelnost. Proto lze s jistotou tvrdit, že budoucnost energetiky se neobejde bez akumulačních systémů, které stabilitu a kvalitu dodávky pomohou udržet. Akumulační systémy energie jsou založeny na různých technologiích, mimo jiné sem patří i bateriové systémy akumulace energie (BESS – Battery Energy Storage Systems). Proto je naprosto zřejmé, že systémy akumulace energie se stanou nedílnou součástí energetického systému budoucnosti.
Kdo tedy vymyslí, jak efektivně skladovat elektřinu v komerčním měřítku, dobude svět. Stará poučka se začíná stávat realitou. Nadějným řešením jsou právě bateriová úložiště elektřiny. Umožňují uložit přebytečnou elektřinu na dobu, kdy o ni bude nouze. Tím účelně napomáhají vyrovnávání nabídky a poptávky po elektřině, které podle zlatého pravidla energetiky musí být vždy v rovnováze.
Podívejme se na úložiště elektrické energie v Evropě podle typu a počtu:

Bateriová úložiště
Převažující technologií dneška jsou lithium-iontové akumulátory, které jsou založené na podobné technologii jako klasické spotřební dobíjecí baterie, jak je známe z domácího použití. Existují ale i další druhy bateriových úložišť, jako třeba tzv. průtočné baterie (flow batteries), které představují velkoobjemové zásobníky s delší životností.

Mechanické ukládání energie
Tuto kategorii reprezentují přečerpávací vodní elektrárny. Energie je akumulována v podobě vody, která je prostřednictvím přebytečné elektřiny přemisťována do vyšší polohy, z níž se naopak v době potřeby dodávky do sítě spouští dolu na lopatky turbíny. Energie se ale může uchovávat také třeba v podobě stlačeného vzduchu, který se ukládá do velkých zásobníků. Poměrně častým mechanickým způsobem ukládání energie jsou již v principu dávno známé setrvačníky.

Termální úložiště
Typické termální úložiště si můžeme představit sluneční věž, která odrazem slunečních paprsků prostřednictvím soustavy zrcadel soustředí sluneční energii do jednoho místa a získané teplo ukládá kupříkladu do tavené soli. Energie se později použije pro zahřátí vody, z níž vzniká pára a ta následně turbínu pro výrobu elektřiny.

Power-to-Gas
Tato zatím nepříliš často používaná technologie je založena na přeměně nadbytečné elektrické energie na plynná paliva (vodík nebo metan), která jsou následně vtláčena do distribuční soustavy zemního plynu, a tak tedy skladuje energii pro použití v době, kdy je jí zapotřebí. Z vodíku se při dalším zpracování také někdy vyrábí syntetický metan.

Zdrojem dat jsou Studie o akumulaci energie – přínos k bezpečnosti dodávek elektřiny v Evropě, kterou vydala Evropská komise v květnu loňského roku, a Databáze evropských technologií a zařízení pro akumulaci energie od EK aktuální k březnu 2020. Data zahrnují úložiště v provozu i ta, která jsou teprve v určité fázi projektu a jejichž výstavba byla oznámena.

Zajímavé je taky podívat se na stav instalovaných úložišť v jednotlivých evropských zemích:

Výše ukázaný graf zachycuje výkon aktivních úložišť elektrické energie v jednotlivých zemích. Jak je vidět počet není jediný důležitý parametr, Velká Británie zde oproti předchozí statistice výrazněji ztrácí. Zatímco na jedné straně je nespornou výhodou solárních a větrných elektráren absence emisí uhlíkových plynů při výrobě elektřiny, eventuálně i soběstačnost, na druhou stranu se s nimi pojí i problémy pramenící z nestálosti výroby. Je to pochopitelně dáno jejich závislostí na počasí, kvůli které nemohou energii vyrábět nepřetržitě a někdy jí naopak produkují příliš mnoho. Proto musí umět síť na tyto výkyvy reagovat a dodávky elektřiny do soustavy pružně zvyšovat nebo snižovat.
Dosud se flexibilita sítě řešila především pomocí plynových a částečně i uhelných elektráren s možností rychlého náběhu a regulace výkonu. Jak jsem již poukázal dříve, do budoucna bude tento způsob zajišťování flexibility v síti vzhledem ke snižování podílu fosilních zdrojů na celkovém výkonu ztrácet na významu. Obnovitelné zdroje naopak porostou, a tak bude potřeba pružnost vyrovnávání poměru mezi okamžitou nabídkou a spotřebou v soustavě nadále posilovat. I proto je ukládání neboli akumulaci energie tak aktuálním tématem.
Evropské komise očekává, že během této dekády ještě země EU budou při vyrovnávání výkyvů v soustavě využívat z větší části konvenční elektrárny a přeshraniční propojení jednotlivých národních soustav. Prognóza EU však jasně spoléhá na to, že do roku 2030 význam ukládání elektřiny rychle poroste. Dnes je v Evropě v provozu nebo alespoň v jisté fázi projektu asi 90 gigawattů (GW) instalovaného výkonu přečerpávacích elektráren a bateriových úložišť. Do konce desetiletí ale bude Evropa podle studie od Evropské komise potřebovat až 110 GW. Nárůst by měly zajistit především baterie. Ptáte se proč právě baterie? Jednak nabízejí možnost v podstatě okamžitého dodání energie v případě delšího nebo územně rozsáhlého výpadku elektřiny. Úložiště jsou také poměrně nenáročná na parametry jejich umístění, můžete je dislokovat v podobě standardních kontejnerů v podstatě kamkoli. Navíc v dnešní době kladoucí velký důraz na ekologičnost nových technologií mají bateriové systém velkou výhodu v enviromentální bezpečnosti – nevypouštějí totiž žádné nežádoucí látky do okolí.
My v Greenbuddies Charging v rámci firemní obchodní strategie pevně věříme, že instalace bateriových úložišť budou čím dál častěji nedílnou součástí kompletních řešení na výstavbu solárních elektráren či nabíjecí infrastruktury pro podporu elektromobility.

Zvýšení cen dopravy a kovů v solárním podnikání

Pandemie COVID-19 ovlivnila bezpochyby většinu podniků po celém světě. Některé z nich negativním způsobem (např. pohostinství a turistický průmysl, letecké společnosti atd.) A některé se po počátečním zaškobrtnutí na jaře 2020 enormně rozběhly. Technologický sektor, jehož jsme součástí, patří rozhodně do druhé skupiny.

Vlády začaly tisknout hotovost jako součást programu podpory ekonomiky, a v důsledku toho přebytek peněz na trhu přiměl lidi a společnosti utrácet více, což následně zvýšilo poptávku po dopravě i zdrojích. Strana nabídky se však právě zotavovala z lockdownu a nevyčlenila dostatečné kapacity pro nadcházející poptávkovou bouři.
Kombinace nedostatku na straně nabídky a výbuchu na straně poptávky vedla k obrovskému nárůstu nákladů na dopravu, zejména v přepravě kontejnerových lodí, což znásobilo ceny z předchozího jara. Totéž platí pro metalurgický průmysl. Ceny mědi překonaly deset let staré rekordy, zatímco hliník a ocel sledovaly podobný vzorec. Největším přispěvatelem k této situaci bylo odražení Číny po vypuknutí COVID-19.
Protože obnovitelné zdroje do značné míry závisí na těchto vstupech, náklady solárních parků odpovídajícím způsobem vzrostly. Solární moduly a střídače se převážně dodávají z Číny na kontejnerových lodích, hliník se používá v AC kabelech a montážních systémech, měď jako skvělý vodič se používá pro stejnosměrnou kabeláž nebo transformátorová vinutí a nosné konstrukce jsou vyrobeny z oceli.

Kurz mědi. Zdroj: https://www.nasdaq.com/market-activity/commodities/hg%3Acmx

Celá situace značně zkomplikovala jakékoli předpovědi v solární oblasti, protože ceny komponent kalkulované před dvěma týdny již nebyly platné a výrobci odráží chování podobné jízdě na horské dráze v platnosti nabídky, která v některých případech dosahuje jen několika dní. To je samozřejmě noční můra pro každého, kdo je zodpovědný za plánování rozpočtu. Odborníci předpokládají, že ceny se po chvíli usadí a některé podniky s tím počítají a přesouvají projekty do příštího roku. Nikdo však nemůže říci, kdy k vypořádání dojde a jaká bude nová cenová úroveň.