Greenbuddies Tipy – Srpen 2022

Projekt 4.4 MWp v nizozemském Wijchenu – největší střešní fotovoltaika Greenbuddies v roce 2021

Tento projekt se nachází na střeše budovy DHL ve Wijchenu na východě Nizozemska. Jedná se o jeden ze 13 střešních projektů, na kterých Greenbuddies v této zemi pracovali v roce 2021.

Jednalo se o plochou střechu, která tentokrát nebyla náročná specifikací stavby nebo tvarem střechy, ale byla zajímavá a zároveň náročná svými rozměry. Tato velikost není tolik odlišná od jiných střešních instalací, které naše firma již realizovala, ale ostatní instalace, byly rozděleny na více střech jednoho vlastníka. Tato instalace je však vystavena na střeše jediné budovy (jednoho střešního celku).

Střešní fotovoltaika v nizozemském Wijchenu

Jednalo se o solární elektrárnu o výkonu 4.4 MWp. DC instalace projektu, kterou měli na starost právě pracovní týmy Greenbuddies, zahrnovala instalaci 10 632 fotovoltaických panelů, 25 combiner boxů a 25 ks střídačů.  Byla využita konstrukce SADEF East-West Landscape. DC instalaci projektu, nezvykle velkých rozměrů pro střešní konstrukce, jsme zvládli udělat za pouhých 3.5 měsíců.

Porovnáme-li počet panelů na této budově s veřejně známými čísly ze statistik, které se týkají solární energie, získáme lepší představu o velikosti tohoto projektu. Například v roce 2021 pracovala společnost Greenbuddies na více než 40 fotovoltaických projektech v celé Evropské unii a průměrná velikost elektráren postavených v tomto roce je 2,8 MWp. Celkově Greenbuddies v tomto roce postavili více než 100 MWp solárních elektráren. Pro srovnání, v České republice bylo v roce 2021 instalováno celkem 62 MWp fotovoltaických elektráren [1], což je přibližně 14 elektráren stejné velikosti jako projekt Wijchen.

Pro představu o velikosti instalace, podívejte se na tuto střešní instalaci z ptačí perspektivy v přiloženém videu.

Bike Porty – solárně napájené přístřešky pro cyklisty s možností nabíjení elektrokol

Obliba elektrokol ve světě stoupá a tedy roste i potřeba tato kola nabíjet. Může se stát, že se baterie během výletu vybije a poté je dobré, pokud existuje i jiné řešení, než pokračovat v cestě pouze za pomoci lidské síly. I v případě, že je k dispozici elektrická zásuvka (např. v restauraci během oběda), nemusí mít cyklista zcela vyhráno, pokud s sebou nemá správný nabíjecí adaptér. A co teprve v případě, kdy uprostřed přírody není k dispozici ani ta elektrická zásuvka.

Uprostřed přírody výborně poslouží solární přístřešek pro kola, který má integrované solární moduly včetně bateriového úložiště a zajistí nabití kola navzdory nepřítomnosti elektrické sítě. Kromě toho tento přístřešek ochrání před nepřízní počasí a nejen cyklista nemusí při nabíjení sedět na dešti, využít jej mohou i procházející výletníci. Z baterie mohou být napájeny dohledové kamery proti vandalům, prodejní automaty, případně provozovatel může umožnit dobíjení mobilních telefonů. Je pak na provozovateli zvolit vhodnou formu monetizace celého zařízení.

Ilustrační foto, Zdroj: David Marcu, Unsplash.com

Bike port může být vyroben z různých materiálů, aby co nejlépe vyhovoval přírodním podmínkám. Jednotlivé komponenty související s elektrárnou jsou důmyslně integrovány do konstrukce celého přístřešku, aby například střecha byla tvořena pouze fotovoltaickými moduly a nebyl tak nutný žádný dodatečný materiál pro střešní izolaci. Tento přístřešek je možné postavit v takzvaném ostrovním provozu kdy fotovoltaické moduly dodávají elektřinu pouze do bateriového úložiště a kdy přístřešek není napojen na distribuční soustavu. Je samozřejmě také možné tento bike port zapojit do sítě a případné přebytky zasílat do sítě a tím zaručit rychlejší ekonomickou návratnost celého projektu.

Přístřešek je možné volitelně doplnit o kryté stolky, židle a další vybavení, aby co nejlépe posloužil požadovanému záměru. Samotný bike port je možné instalovat prakticky kdekoli s častým výskytem cyklistů a je ideálním místem k odpočinku pro ty, kteří ho potřebují.

Bike porty je možné doplnit také o uzamykatelné bikeboxy, které nabízí během nabíjení bezpečné uložení jízdního kola. Po prohlídce hradu, zámku nebo návštěvě volnočasového centra si může unavený cyklista vyzvednout svůj dopravní prostředek v plné síle a s minimální námahou dojet do cíle své cesty.

Foto bikeportu v České republice – Jezero Most, Zdroj: www.powerbox.one                                                                                                                                                                     Foto bikeportu v přírodě, Zdroj: ecoload.fr     

Seznamte se s našimi site managery z celého světa

Greenbuddies vyrostla v Praze a toto krásné město je stále místem kde máme naší základnu. Greenbuddies je ale dnes celoevropskou společností, která, aby byla schopná se postarat o zákazníky na všech 14 trzích Evropské Unie, musí mít k dispozici dostatečné množství kvalifikovaných pracovníků jak v oblasti výstavby, tak i řízení staveb.

Během prvních let jsme spolehlivě dokázali přivést na fotovoltaické trhy řadu kvalitních pracovníků z České republiky. Jak šel čas, začali jsme více a více spolupracovat s týmy a jednotlivci z jiných zemí, protože český trh s fotovoltaikou sám začal mít velké požadavky na kvalifikovanou pracovní sílu.

Ilustrační foto, Zdroj: Los Muertos Crew, Pexels.com

Dnes tedy na našich stavbách najdete kolegy z Maďarska, Polska, Bosny a Hercegoviny a dokonce i ze Senegalu. Je to tedy vskutku mezinárodní tým, který ale pracuje jako známé „švýcarské hodinky“.

Dnes bychom Vám chtěli představit některé části tohoto týmu a jejich domovinu.

El Hadji Amadou Bamba Diarra

Bamba se stal doslova naším univerzálním vojákem. Svůj první projekt začínal pro belgického výrobce montážních systémů nedaleko Avignonu v jižní Francii. Projekt je zajímavý tím, že montážní systém je založen na zemních šroubech, které jsou vhodnější do tvrdého a skalnatého terénu. Druhou misí je zajištění a dohled nad stejnosměrnou elektroinstalací na jednonápravových rotačních konstrukcích poblíž italské Boloně.

Bamba se narodil v senegalském Dakaru, kde s vyznamenáním dokončil střední školu a získal stipendium na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. Od ukončení studií pracoval v Itálii a Kuvajtu, než se připojil ke Greenbuddies. Říká, že práce v oblasti solární energie je jeho skutečnou vášní. Bamba je rodinný typ, má tři dcery a miluje jazz a kubánskou hudbu.

Jazyky: rodná francouzština a wolofština, angličtina, italština a slovenština

Vzdělání: magisterský titul v oboru elektroenergetika na Fakultě elektrotechniky a informačních technologií v Bratislavě, Slovenská republika.

Emin Džomba

Vzhledem k rozšíření našich obchodních aktivit do Švédska a Chorvatska k nám brzy nastoupí mladý a talentovaný odborník, který hovoří chorvatsky a zná kulturní zvyklosti a obchodní přístup v tomto regionu. Prvním projektem, na kterém se Emin bude podílet jako junior Site Manager, je pozemní fotovoltaická elektrárna o výkonu 10 MW pro významného chorvatského provozovatele rozvodné sítě. V blízkosti Záhřebu a Splitu se chystá několik projektů, které budou zahájeny na podzim, a Emin se bude podílet i na těchto instalacích.

Emin vyrostl v malém městě Kakanj uprostřed Bosny a Hercegoviny, kde dokončil střední školu. Poté se přestěhoval do Sarajeva, aby zde studoval na univerzitě a získal titul. Po dokončení studií se vrátil do svého rodného města, v němž se nachází mnoho průmyslových podniků, včetně tepelné elektrárny, která funguje již více než šest desetiletí. Bylo mu jasné, jak devastující vliv to může mít na životní prostředí, a proto se rozhodl pracovat v oblasti zelené energie. Emin má zkušenosti s navrhováním různých typů elektráren ze své předchozí práce strojního inženýra.

Jazyky: chorvatština, srbština, angličtina

Vzdělání: magisterský titul v oboru procesního inženýrství a environmentálního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství Univerzity v Sarajevu.