Greenbuddies Tipy – Červen 2022

Greenbuddies otevírají nový trh v Chorvatsku instalací o kapacitě 1.5 MWp

Náš Greenbuddies tým dokončil ve spolupráci s naším klientem, společností E.On Hrvatska, první z projektů plánovaných na letošní rok.

Tento pilotní projekt na nově otevřeném trhu se nachází v Osijecko-baranjské župě ve vnitrozemí Chorvatska v areálu výrobny slunečnicového oleje. Náš tým byl zodpovědný za mechanické dokončení nosných konstrukcí, umístění fotovoltaických modulů a kompletní instalaci stejnosměrného proudu spolu s pokládkou kabelů proudu střídavého. Tento projekt je komplexní kombinací střešních a pozemních fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 1.5 MWp.

Nově dokončený projekt FVE v Chorvatsku

Celkem bylo instalováno 2278 panelů na třech samostatných střechách a 3900 panelů na třech plochách na zemi, spolu s 18 střídači. Náš Greenbuddies tým opět dokázal, že jsme „Unstoppables“, bez problémů splnil předem přesně stanovený deadline.

V současné době náš tým zahájil práce na další lokalitě v této oblasti na východě Chorvatska, tentokrát na projektu pozemní FVE o výkonu 10 MWp. Další projekty jsou ve fázi přípravy a měly by být dodány v letošním roce.

Solární carporty – budoucnost čisté energie

S rostoucí poptávkou po elektromobilech a nabíjecí infrastruktuře roste i zájem o výrobu solární energie. Fotovoltaické elektrárny postavené na střechách velkých parkovišť, tzv. carportů, jsou pro tento účel nejúčinnější formou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Vzhledem k rostoucím cenám energií a také podpůrným možnostem Green Dealu plánuje mnoho investorů nové polní parky i projekty na střechách průmyslových budov, a dokonce i netradiční solární elektrárny na vodě a přístřešky pro auta, kterým se věnuje tento příspěvek.

Typy přístřešků pro auta používané v projektu Lutzmannsburg, Zdroj: pmt.solutions

Vzhledem k tomu, že Evropská unie oznámila plány na ukončení prodeje automobilů na fosilní paliva od roku 2035, hodlá stále více automobilových společností v příštích letech začít vyrábět elektromobily, pokud tak již nečiní. I presto že elektromobily čelí kritice za to, že jejich palivo se vyrábí v tepelných elektrárnách, které vypouštějí do ovzduší škodlivé látky, nebo v jaderných reaktorech.

Někteří poskytovatelé solární energie však tvrdí, že solární panely na střeše garáže vyrobí dostatek elektřiny, aby auto mohlo ročně ujet 12 000 kilometrů na solární energii. Tato levnější energie se může začít vyplácet po době odpovídající 50. až 60. natankování nádrže benzinu.

Podle zastánců obnovitelných zdrojů energie, které by mohly pohánět elektromobily, hovoří pro energii z větru a slunce i další cenový vývoj. Zatímco ropná paliva budou pravděpodobně dražší, náklady na solární panely a výrobu energie z obnovitelných zdrojů klesají. To také znamená, že přístřešky pro automobily staví a nabíjecími stanicemi pro elektromobily doplňuje svou infrastrukturu řada firem, a to za účelem výroby energie pro své firemní flotily elektromobilů nebo chráněná parkovací místa u supermarketů pro potřeby svých zákazníků.

Z výrobců a producentů carportů jmenujme například Adiwatt, BAYO.S, Borabela, Pradecon, TreeSystem nebo Hartig Wenzel z německého Elsenfeldu, se kterým náš tým Greenbuddies Charging v současné době aktivně spolupracuje na projektu Truckport ve Středočeském kraji. 

Carporty jsou také nedílnou součástí dalšího EPC projektu Greenbuddies Charging v rakouském Lutzmannburgu. S fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 1,5 MWp se jedná o největší projekt carportů v Rakousku. Konstrukce carportů, které zastřešují 454 parkovacích míst, dodala společnost PMT. Výše je několik fotografií z průběhu a realizace díla.

Tým Greenbuddies také nainstaloval více než 450 fotovoltaických modulů na carporty umístěné na parkovišti supermarketu poblíž nizozemského Amsterdamu.

                                                                                                                

Q&A s Greenbuddies

Vážení čtenáři, 

tuhle jsem počítal všechny naše interní zaměstnance ve skupině Greenbuddies: na přelomu roku 2021/22 jsme přivítali 50. kolegu, dnes máme 56 členů týmu a na konci tohoto roku budeme pravděpodobně pracovat s 60 členy našeho Greenbuddies týmu v Čechách a v Nizozemsku.

Není možné zde jmenovat každého člena, ale dovolte mi představit tři z nich:

Sales Buddy Jan Spudil – je novou posilou našeho týmu podpory prodeje, vstupuje do posledního ročníku studia na České zemědělské univerzitě v Praze.

Chief Consulting & Development Buddy Petr Štajner – vysoce postavený manažer s 25 lety zkušeností s rozvojem infrastruktury v energetice a telekomunikacích.

Chief Procurement Buddy Petr Janda – zkušený nákupní manažer s dlouholetou praxí při pořizování technického vybavení pro některé z největších firem v České republice.

Níže si přečtěte jejich odpovědi na náš dotazník!

Aleš Spáčil

Chief Sales Buddy

Jan Spudil

• Jaké trendy vidíte jako člen týmu FVE?

Lidé si velmi brzy začali uvědomovat, že investice do solárních elektráren je v dobách vysoké inflace dobrá cesta k ochraně úspor a zároveň nabízí určitou míru nezávislosti na volatilitě trhu s energiemi.

• Řekněte mi o někom, kdo ovlivnil vaše rozhodnutí spolupracovat s Greenbuddies?

Vladimir Putin svým útokem na Ukrajinu – je nutnost zbavit se v Evropě závislosti na ruském plynu.

• Co byste poradil někomu, kdo uvažuje o výstavbě fotovoltaické elektrárny?

Ať staví, protože návratnost investice je vzhledem k současným cenám energií příznivá a čím energeticky soběstačnější podniky a domácnosti budeme mít, tím lépe.

Petr Štajner

• Co byste poradil někomu, kdo uvažuje o výstavbě fotovoltaické elektrárny?

Řekl bych mu, aby přestal přemýšlet a okamžitě začal s projektem!

• Kdybyste mohl změnit jednu věc na solárním průmyslu, co by to bylo?

Všechny schvalovací a povolovací procesy prostě zabírají příliš mnoho času. Zrychlení by prospělo všem.

• Co se podle vás změní ve světě fotovoltaiky v příštích pěti letech?

Nejsem si jistý, zda se to skutečně stane, ale rád bych viděl mnohem silnější pozici evropských výrobců komponent a technologií na trhu.

• Co děláte, když zrovna nepracujete?

Hlavně cestuji a sportuji, ale rád bych toho dělal více..

Petr Janda

• Co vás na práci s Greenbuddies nejvíce překvapilo?

Líbí se mi to, co bych nazval „start-upovou kulturou“, kteou má firma ve svých kořenech. A s tím spojenou flexibilitu při řešení problémů. Každý dobrý nápad na zlepšení je vítán a může být pragmaticky realizován.

• Kdybyste nebyl v Greenbuddies, co byste dělal místo toho nebo jak by vypadal váš život?

Pravděpodobně bych pracoval pro nějakou společnost ve finančním sektoru. To byl vlastně důvod, proč jsem v polovině dubna nastoupil do Greenbuddies. Chtěl jsem zkusit něco nového v rozvíjejícím se odvětví s obrovským potenciálem růstu do budoucna, a solární segment takový rozhodně je.

• Co děláte, když zrovna nepracujete?

Volný čas obvykle trávím v přírodě a také rád hraji tenis, plavu nebo jezdím na kole. V zimě jezdím na lyžích a snowboardu. Mám také rád historii, zejména se zaměřením na 20. století. V poslední době však tolik volného času nemám.